Jak se vyhnout pokutě z Bruselu? Neotálet s čističkami

Pavel Baroch
22. 1. 2011 7:45
Jen kvůli Praze může česká vláda platit Evropské unii měsíčně 17 milionů korun
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nad Českem visí reálná hrozba citelných pokut od Bruselu, protože země nesplnila svůj evropský závazek a nepostavila do roku 2010 ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel odpovídající čistírny odpadních vod.

Jen kvůli chybějící čističce v Praze může česká vláda zaplatit pokutu asi 49 milionů korun a pak měsíčně více než 17 milionů až do doby, než zjedná nápravu.

Ačkoli splnění evropského závazku bude trvat ještě několik let, protože odpovídající čistírnu odpadních vod ještě nemají desítky obcí, podle exministra životního prostředí a vysoce postaveného bruselského úředníka Ladislava Mika se Česko nakonec může sankcím vyhnout.

"Skutečně je možné, aby se Česká republika sankci vyhnula," řekl Aktuálně.cz Miko, který v Bruselu vede evropské ředitelství přírodních zdrojů. Česko ovšem už nesmí otálet a čističky postavit co nejrychleji.

"Podmínkou je prokázat jednoznačný tah na branku a doložit, že vše probíhá nejrychleji, jak je v dané situaci možné, transparentně a bez zbytečných prodlev," poznamenal Miko.

Čističku nemělo 137 obcí

Po poslední aktualizaci z počátku loňského roku je na "černém seznamu" obcí bez čističky 137 měst, mezi nimi například Sokolov, Pardubice, Slaný, Pelhřimov nebo Uherský Brod. O kolik obcí se tento soupis za poslední rok smrsknul, bude ministerstvo zemědělství vědět počátkem února.

Foto: MŽP

Exministr Miko uvedl, že pokuta za chybějící čistírny odpadních vod je až na konci poměrně dlouhého procesu, který Evropská unie s příslušnou zemí vede. Napřed dostane země šanci na nápravu, pak se zahajuje takzvaný infringement, na jehož konci je sankce.

"Samozřejmě pokuta se stanoví až v momentě, kdy stát nevyužije opakovanou možnost věc napravit, a procedura infringementu je poměrně dlouhá. To ale neznamená, že se mohou věci odkládat na poslední chvíli. Pak se musí hledat řešení v časovém presu a obvykle mnohem dražší - finančně i politicky," řekl Aktuálně.cz Miko.

Sankci platí země jen zřídka

Poznamenal, že členský stát obvykle platí pokutu jen zřídka. "Obvykle v okamžiku, kdy soudní dvůr uzná, že země neplní své požadavky, nastává rychlá náprava právě proto, aby se sankci předešlo," upozornil Miko.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle mluvčí ministerstva zemědělství Terezy Dvořáčkové zatím do Česka ani nepřišla oficiální zpráva z Bruselu s otázkami na aktuální stav s čistírnami odpadních vod.

Podle Mika budou ve výhodě ta města, kde se už čistička staví, byť nebyla dokončena v termínu, tedy do konce loňského roku.

"Z vlastních jednání z doby, kdy jsem vedl ministerstvo životního prostředí, vím, že pokud Evropská komise dostane jasné důkazy o tom, že investiční akce už probíhají a je jen otázkou času, kdy budou dokončeny, lze počítat s určitými ohledy," tvrdí Miko.

"Prakticky by to znamenalo, že Evropská unie stejně jako u ostatních zemí zahájí proceduru infringementu a bude každý případ podrobně sledovat. Stanoví termíny k dokončení nesplněných požadavků tak, aby stavby mohly bez dalšího prodlení dokončeny a uvedeny do provozu," dodal Miko.

Praha ještě se stavbou nezačala

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že ve většině "nevyřešených" aglomerací bude čistička dokončena letos rok. "Jen ve výjimečných případech později," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.

Nejproblematičtějším městem je Praha, která se stavbou nové čističky ještě ani nezačala, byť je největším komunálním znečišťovatelem povrchových vod.

Kvůli skandálu na Státním fondu životního prostředí, což stálo křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila, přitom podle Mika hrozí nebezpečí, že hlavní město přijde o šestimiliardovou evropskou dotaci - pokud podezření z manipulace veřejné zakázky na novou čističku Praha nevyvrátí a neobjasní.

Na pokutu je speciální vzoreček

Pokud se termíny znovu výrazně překročí, následují další kroky Evropské unie, na jichž konci je právě pokuta. Její výše se vypočítává podle vzorečku, který se odvozuje od ekonomické situace země, počtu obyvatel a dalších kritérií.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Pokuta se platí prakticky za každý den neplnění až do doby, než se požadavky legislativy naplní. Nelze tedy kulišácky počítat s tím, že zaplatíme pokutu a problém se tím odbyde," upozornil Ladislav Miko.

Brusel přitom na české čistírny odpadních vod přispívá desítkami miliard korun. "Myslím, že snad ještě horší než pokuty za překročení termínu pro nové čistírny by bylo, kdybychom nebyli schopni tyto peníze včas a úplně využít," tvrdí Miko.

"Jednak bychom o tyto prostředky přišli, jednak by se k tomu nepochybně přihlíželo i při stanovení nových prostředků na příští období," dodal exministr Ladislav Miko.

 

Právě se děje

Další zprávy