Iráčané v Česku opět vyjednávají o koupi letounů L-159

Nikita Poljakov, Vladimír Šnídl
21. 3. 2014 15:55
Protistrana od posledního vyjednávání slevila na svých požadavcích. Nepožaduje už výrobu zcela nových letounů.
Nový bombardér Aera Vodochody.
Nový bombardér Aera Vodochody. | Foto: aero vodochody

Praha - V areálu největšího výrobce letecké techniky v Česku, Aeru Vodochody, visí vedle české také irácká vlajka. Důvod? Delegace iráckých státních představitelů přijela do Česka, aby znovu jednala o koupi dvanácti jednomístných bojových letadel Aero L-159 Alca za stovky milionů korun, která vlastní česká armáda. Letadla dnes stojí obalená fólií v hangárech Aera.

Včerejší setkání potvrdilo Hospodářským novinám ministerstvo obrany. „O návštěvě Iráčanů jsme se dozvěděli až na poslední chvíli. Jednání v Aeru se ale nakonec zúčastnili i naši zástupci,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Jednání pokračují i dnes. Pokud dopadnou úspěšně, vyšle irácká armáda obratem technickou a obchodní delegaci, aby pokročila v dojednání transakce. Iráčané nevyjednávají o koupi českých letadel poprvé. Teď má však obchod větší šanci se uskutečnit.

Iráčané totiž nepožadují výrobu nových letadel, jako to dělali dříve. Slevili ze svých požadavků a budou jim stačit použité zakonzervované letouny.

Obchod vyjednává Aero

Investiční skupina Penta Investments, která Aero Vodochody vlastní, odmítla schůzku komentovat.

Obchod za ministerstvo obrany de facto dojednává Aero. Má na tom vlastní zájem. Pokud totiž česká armáda stíhačky prodá, získá největší tuzemský výrobce letadel důležitou zakázku na údržbu těchto strojů v provozuschopném stavu, jejich dlouhodobou opravu a modernizaci.

Ještě na konci loňského roku se přitom Iráčané domluvili na dodávku 24 cvičných letounů FA 50 od společnosti Korea Aerospace Industries o celkové hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Podle informací HN však Korejci nejsou schopni dodržet stanovené datum dodání. I proto se Iráčané obrátili opět na českou armádu.

Kontrakt není jistý

Návštěva Iráčanů však neznamená, že k podepsání kontraktu dojde. Už více než před rokem navštívil Česko irácký premiér Málikí, po jehož vizitě oznámil tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, že Irák od české armády odkoupí 28 letounů L-159. Zatímco předtím ale Iráčané chtěli po Aeru výrobu zbrusu nových letounů (z důvodů špatných zkušeností s dřívějším odkupem čtyř letounů An-32 od Ukrajinců), dnes jednají o koupi již stávajících L-159.

Zájem o 24 letounů projevila v loňském roce také floridská společnost Draken. Ta by měla podle dřívějších informací podepsat smlouvu za zhruba půl miliardy korun začátkem letošního roku. Podle informací HN však stále probíhají jednání.

V hangárech stojí 36 letadel

Dosud jediným případem, kdy se ležáky L-159 dostaly do ciziny, byla čtyři roky stará výměna s evropským leteckým výrobcem EADS. Firma tehdy armádě dodala transportní letouny CASA výměnou za pět zakonzervovaných bitevníků a doplatek 3,5 miliardy korun. Uplatnění však pro ně nenašla – dva bitevníky nakonec poslala zpátky od Česka a zbylé tři přeprodala obchodní firmě z Kalifornie.

V současnosti je v hangárech Aera Vodochody zakonzervováno 36 letadel L-159. Skupina Penta věří v budoucí strmý růst hospodářských výsledků Aera.

Skupina podle původních plánů očekávala, že se tržby Aera za rok 2013 vyšplhají přibližně na 3,5 miliardy korun a zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) se dostane těsně pod hranici půl miliardy korun.

Společnost však překročila odhadovaná čísla. Tržby se dostaly na úroveň 3,9 miliardy korun a EBITDA činil 541 milionů korun. K lepším výsledkům Aeru pomohla zakázka na výrobu vrtulníku Sikorsky S-76.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy