Inspekce práce vyšetřuje zřícení domu v centru Prahy. Předpisy jsme neporušili, říká Metrostav

Gabriela Štvrtňová, Karolína Oškerová
23. 7. 2018 16:31
Inspekce se zaměří na možná bezpečnostní pochybení při stavebních pracích na budově, která se v úterý zřítila v Mikulandské ulice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Státní úřad inspekce práce šetří zřícení budovy v Mikulandské ulici, jejíž dvě patra se před týdnem v úterý propadla. Za stavební práce zodpovídal Metrostav, ten ale porušení předpisů odmítá. "Podle našich informací nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce," uvedla už dříve za společnost Kateřina Hainzová. Při nehodě se vážně zranili tři lidé.

Tiskový mluvčí inspekce práce Richard Kolibač vysvětluje, že je třeba zjistit, která firma na zřícené části stavby pracovala. Ve stavebnictví je totiž podle něj obvyklé, že zhotovitel stavby, v tomto případě Metrostav, zakázku rozdělí mezi menší subdodavatelské firmy.

"Prozatím ale není jisté, na pracovišti které z firem k nehodě došlo. Zjistit to bude cílem naší kontroly," řekl. Mluvčí Metrostavu Martin Patřičný uvedl, že společnost zatím o šetření inspekce nemá žádné informace.

Výsledky kontroly budou nejdřív v řádech měsíců. "Nedá se to totiž odhadnout. Záleží spíše na třetích stranách, my jsme závislí na posudcích statika, kdy bude vyjasněné zranění osob a jiné," vysvětlil Kolibač. Úřad inspekce práce tyto informace zatím nemá. Případem se pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti zabývají také policisté.

Společnost Metrostav v květnu 2018 obdržela od náměstka bývalé ministryně práce a sociálních věcí Petra Hůrky a generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Rudolfa Hahna osvědčení "Bezpečný podnik". Ocenění prokazuje, že má firma funkční systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Firma se ale v minulosti několikrát s problémy na stavbách potýkala. V roce 2006 se zřítila část historické budovy ve Vodičkově ulici, kterou Metrostav opravoval. Při stavbě tunelu Blanka došlo hned ke třem propadům půdy a Metrostav zaplatil milionovou pokutu. V roce 2012 museli být evakuováni obyvatelé luxusních bytů Prague Marina kvůli ohnutí podpěrných sloupů stavby.

Inspekce práce za rok 2017 uložila 102 pokut v hodnotě asi dvou milionů korun. Nejvíce nedostatků zjistil u prací ve výškách, zajištění staveniště, v přijímání opatření zaměstnavatelů k přecházení rizikům. Nejčastější příčinou pracovního úrazu byl pád z výšky v důsledku propadnutí nebo sklouznutí ze střechy.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy