100 let Hradní stráže. Pro Masaryka byla vánočním překvapením, prošla si i skandály

100 let Hradní stráže. Pro Masaryka byla vánočním překvapením, prošla si i skandály
Hradní Stráž byla zřízena jako ochrana Pražského hradu. Kromě reprezentace na strážných stanovištích a při slavnostních vojenských poctách provádí i ostrahu zámku v Lánech. Podle oficiálních internetových stránek Hradní stáž nyní čítá 715 osob.
Vedoucím Hradní stráže je plukovník Jiří Kývala.
Po vzniku Československa nebylo kvůli končící válce a pobytu většiny vojáků na frontách možné vybrat kvalitní vojenskou stráž...
...proto se úkolu chránit Pražský hrad zhostila Sokolská obec Hradčany.
Foto: Vojenský historický ústav
Michal Polák Renata Daniová, Michal Polák
7. 12. 2018 9:46
Hradní stráž dnes slaví 100 let od svého vzniku. Odpoledne začnou oslavy na Pražském hradě, proběhne slavnostní nástup, koncert či křest poštovní známky. Akcí se zúčastní i prezident Miloš Zeman, který vystoupí s projevem a na žerď bojového praporu Hradní stráže zavěsí čestnou stuhu. První jednotka, která střežila sídlo československého prezidenta, byla zřízena 7. prosince 1918.
 

Právě se děje

před 16 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy