Bauer Media neuspěla se stížností ve sporu s Vondráčkovou

18. 5. 2015 16:57
Vydavatelství muselo zaplatit zpěvačce a jejímu manželovi Martinu Michalovi symbolické částky za využití jejich tváří v televizní reklamě na své časopisy.
Helena Vondráčková.
Helena Vondráčková. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Vydavatelství Bauer Media neuspělo s ústavní stížností proti verdiktu, podle kterého muselo zaplatit symbolické částky Heleně Vondráčkové a Martinu Michalovi za využití jejich tváří v televizní reklamě na své časopisy.

Vondráčkové justice přiznala 10 000 korun, jejímu manželovi a manažerovi Michalovi 1000 korun.

Symbolické částky sotva mohou představovat zásah do práv vydavatelství, uvedl Ústavní soudusnesení.

Žádali téměř čtyři miliony

Žalobu kvůli údajnému bezdůvodnému obohacení podali Vondráčková s Michalem v roce 2007.

Po vydavatelství a mediální agentuře žádali dohromady téměř čtyři miliony korun. Vadilo jim užití jejich tváří a jmen v televizních spotech propagujících časopisy Pestrý svět a Rytmus života.

Justice žalobě zprvu nevyhověla, v roce 2011 však Nejvyšší soud rozhodl, že se vydavatelství skutečně bezdůvodně obohatilo na úkor obou známých osobností, a to zvláště vzhledem k počtu reklam i způsobu jejich zpracování.

NS ale nerozhodl o konkrétní výši náhrady a vrátil spor na začátek.

Soud si vyžádal znalecký posudek

Obvodní soud pro Prahu 5 se pak kauzou znovu zabýval, vyžádal si například znalecký posudek z oboru reklamy a marketingu. Nakonec přiznal Vondráčkové s Michalem jen symbolické částky.

Dospěl totiž k závěru, že zveřejňování tváří a jmen atraktivních osobností showbyznysu představuje současně propagaci jich samotných, tedy z této inzerce vlastně sami profitují.

Kdyby proto vydavatelství s Vondráčkovou a Michalem řádně uzavřelo smlouvu, nejspíš by obsahovala vzájemný zápočet kvůli oboustranné výhodnosti.

Vydavatelství: je to zásah do práv

Vydavatelství Bauer Media přesto napadlo pravomocný verdikt ústavní stížností. Polemizuje zejména s klíčovým rozhodnutím Nejvyššího soudu, které prý v důsledku bezdůvodně omezuje její možnosti informovat o obsahu časopisů.

Vydavatelství v tom spatřuje zásah do práva na svobodu projevu a svobodné vyhledávání a šíření informací, stejně jako práva svobodně podnikat.

Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, v závěrech justice nezjistili nic "extrémního, nelogického či zásadně nespravedlivého".

Vondráčková s Michalem patří k nejčastějším kritikům českého bulváru, s nímž vedou se střídavými úspěchy řadu soudních sporů. Právě vůči vydavatelství Bauer Media podali zřejmě nejvíce žalob.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy