Hejtmani vládu požádají o více než čtvrt miliardy. Peníze chtějí na dofinancování sociálních služeb

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2016 11:15
Hejtmani budou žádat Bohuslava Sobotku a předsedy dalších koaličních stran o 270 milionů korun. Peníze chtějí na dofinancování sociálních služeb v letošním roce. Kraje rozdělují podporu organizacím zajišťujícím sociální služby od minulého roku, předtím jim tyto peníze dávalo přímo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pro letošek původně na tento účel krajské samosprávy dostaly ze státních zdrojů v součtu 8,315 miliardy korun.
Předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek. | Foto: www.michal-hasek.eu

Brno - Kraje budou žádat od státu 270 milionů korun na dofinancování sociálních služeb v letošním roce. Po jednání s hejtmany a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) to sdělil předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Požadavkem se bude ve středu zabývat vláda.

Hašek se v úterý obrátí na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedy dalších koaličních stran. "Urgentní požadavek se týká dofinancování sociálních služeb v letošním roce, respektive odměňování v sociálních službách po zvýšení tarifů na letošní rok vládou České republiky. Hejtmany k tomu vede zlepšené hospodaření státu, který o letošním zvýšení tarifů rozhodl s příslibem hledat finanční prostředky na pokrytí nutných výdajů," uvedl Hašek.

Podle něj zatím poskytla část prostředků pouze ministryně Marksová, a to 350 milionů korun. "Zbývající část by měl nyní poskytnout ministr financí. Jistě se napříč vládou i politickým spektrem shodneme na tom, že péče o potřebnou formu sociálních služeb a lepší ocenění lidí pracujících v této oblasti je slušností a vyjádřením uznání za psychicky i fyzicky velmi náročnou péči o potřebné spoluobčany," dodal Hašek.

Pro letošní rok bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na sociální služby celkem 8,57 miliardy korun. Podle podkladů, které na jednání vlády předkládá ministryně práce, by ale sociální služby potřebovaly zhruba 12,3 miliardy korun. Z celkové částky mají kraje, které od loňska dotace na provoz zařízení pro lidi s handicapem, seniory a další potřebné rozdělují, k dispozici 8,315 miliardy korun. V této částce je podle materiálu zahrnuto i 750 milionů korun, které mají být v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády určeny na zvýšení platů sociálních pracovníků. Po vyčlenění těchto prostředků tak kraje mají na samotnou podporu sociálních služeb méně peněz.

Podle materiálu se některé sociální služby nacházejí v kritické finanční situaci a jsou nuceny výrazně omezovat svoji činnost. Ministerstvo žádá, aby byl podklad projednán už ve středu, protože následující tři týdny vláda nebude zasedat. Situaci je podle úřadu nutné řešit urychleně i kvůli zářijovým termínům krajských zastupitelstev, které mají o rozdělení peněz jednat.

Vedení resortu hledá peníze na dodatečnou finanční injekci každý rok. Roční dotace totiž nikdy nestačí.

Kraje rozdělují podporu organizacím zajišťujícím sociální služby od minulého roku, předtím jim tyto peníze dávalo přímo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 1 hodinou

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy