reklama
 
 

Hamáček slíbil České poště zvýšení platů o desetinu. Je to málo, myslí si odbory

15. 1. 2019 18:11
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od května o deset procent. Uvedl to po dnešním jednání s odbory a vedením České pošty. Odboráři to považují za nedostatečné. S navyšováním platů počítá i vedení podniku, chce pro něj využít úspory uvnitř firmy i zvýšenou úhradu státu za univerzální službu.

Pošta se podle ministra musí soustředit na služby, které od ní lidé očekávají, tedy mimo jiné na kvalitní doručování pošty a balíků. "Pošťáci musí roznášet poštu a musí k tomu mít důstojné pracovní podmínky. Proto udělám vše pro to, aby od letošního května došlo k navýšení platů zaměstnanců v klíčových provozech, jako je třídění, doručování a práce na pobočkách, o deset procent," uvedl na jednání s odboráři Jan Hamáček.

Na setkání zdůraznil, že Česká pošta musí být fungujícím moderním podnikem, na nějž se mohou občané i v té nejvzdálenější obci spolehnout.

"Kvitujeme garanci nárůstu mezd od zakladatele, ale desetiprocentní nárůst není dostatečný. Průměrná mzda zaměstnanců České pošty hluboce zaostává za průměrem v národním hospodářství. V roce 2013 o 3800 Kč, v roce 2017 už o 5600 Kč, a za první pololetí 2018 to bylo dokonce o 7500 Kč. Na rozdílu je vidět negativní vliv poskytování ztrátové univerzální služby, kdy pošta nesla náklady sama. Za roky 2013 až 2017 je to zhruba sedm miliard korun," řekla ČTK předsedkyně největších poštovních odborů Jindřiška Budweiserová. Průměrná hrubá mzda v ČR v loňském třetím čtvrtletí dosáhla 31 516 Kč.

Kolektivní vyjednávání se podle Budweiserové vede a o růstu mezd se bude teprve hovořit. "Zvýšení mezd je nezbytné už od dubna, tak jak je zvykem. Také chceme řešit zvýšení výdělkové úrovně už v prvním čtvrtletí letošního roku," dodala.

Na zvažované zvýšení platů o deset procent bude podnik podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Romana Knapa potřebovat dodatečných 1,2 miliardy korun ročně. Součástí plánu na zvýšení je vedle vnitřních úspor navýšení limitu pro úhradu nákladů na univerzální službu od státu ze stávajících 500 milionů až na 1,5 miliardy Kč, se kterým počítá navrhovaná novela poštovního zákona.

V rámci takzvané univerzální služby si stát u České pošty objednává například doručování na každou adresu každý pracovní den v týdnu, držení 3200 poboček či provoz poštovních schránek. Náklady na poskytování těchto služeb každý rok dosahují okolo dvou miliard korun, za rok 2017 je pošta vyčíslila na 2,14 miliardy.

Česká pošta předloni vykázala zisk 91 milionů korun, za loňský rok očekává méně právě kvůli nízké státní úhradě.

autor: ČTK | 15. 1. 2019 18:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama