Gross a Palas se vyznamenali, říká Špidla o své povodni

Martina Machová Martina Machová
4. 6. 2013 14:07
Premiér roku 2002 v rozhovoru pro deník Insider vysvětluje, proč nyní vládě neradí
Vladimír Špidla.
Vladimír Špidla. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Hlavní město ochromila velká voda, stav nouze je s výjimkou jednoho vyhlášen ve všech českých krajích. Déšť ustává jen zvolna.

Situace velmi připomíná rok 2002, kdy stál v čele vlády Vladimír Špidla. Protože měl kabinet postavený na těsné většině 101 hlasů, povodeň velmi ovlivnila i jeho politickou kariéru. Už po čtvrt roce ve vládě ho náprava povodňových škod přivedla do těžkých střetů ve sněmovně a koneckonců i ve vlastní vládě.

Nyní na jedenáct let staré události vzpomínal v rozhovoru pro deník Insider.

"Jak vypadl proud, museli jsme řešit, co s 600 tunami zkaženého masa, které zůstalo v mrazírnách. Další velký problém byl, že málem unikl chlor z nádrží Spolany Neratovice. To by byl únik ve velkém stylu, to bychom museli evakuovat snad půlku Prahy," vzpomněl si bývalý premiér, který uchoval v paměti i některé úplné detaily. 

"Zvládli to tehdy středočeští hasiči, jestli se nepletu pod vedením hasiče Jana Žižky. Když už, tak komu čest, tomu čest," řekl bývalý premiér.

Zároveň ocenil, jak tehdy ve vládě zvládli své úkoly ministři Stanislav Gross a Jaroslav Palas.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Celý rozhovor s Vladimírem Špidlou. Za co chválí Stanislava Grosse? A jak se zachoval Miloš Zeman?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy