Grafika: Byl, nebo nebyl Andrej Babiš agentem StB? Soudy se tím zabývají od roku 2012

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 10. 2017 21:24
Slovenský Ústavní soud ve čtvrtek zrušil předchozí rozhodnutí soudů, podle kterých byl předseda hnutí ANO Andrej Babiš veden neoprávněně jako agent v archivních svazcích StB. Spor se tak vrací zpět na začátek. Celý spor přitom soudy řeší již od roku 2012, kdy Babiš podal žalobu na Ústav paměti národa kvůli zveřejnění dokumentů, které mají dokazovat, že byl tajným agentem komunistické Státní bezpečnosti. Prohlédněte si v grafice Aktuálně.cz, jak se celá kauza vyvíjela.
Foto: Bjoern Steinz

Tajný agent Bureš

Andrej Babiš byl ve složkách Státní bezpečnosti veden jako tajný agent pod krycím jménem Bureš. Slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, zveřejnil dokumenty, které mají dokazovat, že je ve spisu veden jako tajný agent oprávněně.

Babiš to od začátku odmítá. Přiznal sice, že jako pracovník zahraničního obchodu firmy Petrimex přicházel s příslušníky StB do kontaktu, ale agentem tajné policie prý nebyl. Kvůli archivním svazkům, které mají dokazovat opak, v lednu 2012 podal na Ústav paměti národa žalobu.

 

Právě se děje

Další zprávy