Foto: Mnohatunové zvony z Kutné Hory jsou zpět. Ludvík má největší záplatu v Česku

Foto: Mnohatunové zvony z Kutné Hory jsou zpět. Ludvík má největší záplatu v Česku
V okně už mezitím čekal Manoušek s kolegy.
Přes pět set let staré zvony musely být zaplátovány novou zvonovinou.
Za potlesku přihlížejících lidí.
Kteří napjatě sledovali vzlet zvonů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
7. 10. 2022 18:14
Po největším zaplátování zvonů v historii Česka se vrací Michal a Ludvík domů. Přes pět set let staré zvony z Kutné Hory o hmotnosti několika tun vynesl do zvonice bývalé jezuitské koleje jeřáb. Rok je opravovala česká specializovaná firma v nizozemském Astenu. Zvon Ludvík měl trhlinu na dvou třetinách obvodu a nově je tak největším svařeným zvonem v Česku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy