Mnohatunoví Michal a Ludvík v oknech věže. Prastaré zvony v Kutné Hoře tři roky mlčí

Mnohatunoví Michal a Ludvík v oknech věže. Prastaré zvony v Kutné Hoře tři roky mlčí
Desítky lidí se sešly ve studeném pátečním odpoledni v Kutné Hoře u Galerie Středočeského kraje, dříve jezuitské koleje.
Aby sledovaly jisté drama, které skýtal pohled do oken věže.
Zde tým zvonařů v čele s Petrem Rudolfem Manouškem (v okně) měl jediný úkol.
Dostat dva poškozené zvony z věže dolů. Rozhodli se pro transport oknem, kvůli čemuž bylo nutné už předtím probourat středový sloupek.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
13. 11. 2021 14:24
"Bylo to jak hodinářská práce," popisuje zvonař Petr Rudolf Manoušek sundavání dvou několikatunových zvonů - Michala a Ludvíka - z oken věže v Kutné Hoře. Kvůli prasklinám a vytlučení už tři roky mlčí, místní farnost se proto rozhodla je opravit, na část nákladů vypsala sbírku. Tým zvonařů mezitím oba “drobečky” z oken s nejvyšší opatrností vynesl. Nyní je čeká oprava v nizozemském Astenu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy