Foto: V Hradci hoří spor o chráněné území. Primátor zuří, petici podporuje Dan Bárta

Foto: V Hradci hoří spor o chráněné území. Primátor zuří, petici podporuje Dan Bárta
Za touto cedulí začíná přírodní památka Na Plachtě. Nenápadný kus zeleně je momentálně horkou půdou Hradce Králové.
Rozsáhlé území na jižním kraji města je oblíbeným místem pro rekreaci tisíců místních, ale také domovem řady živočichů.
"Občanský zátaras" u jedné ze stezek s nápisem "petice zde" dává tušit, že se zde něco děje. Část přírodní památky je v ohrožení.
V okrajové části Plachty by magistrát rád vybudoval silnici, proti čemuž se ve městě zvedla vlna nevole. Konkrétně má zatím petice proti tomuto záměru přes pět tisíc podpisů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Radek Dragoun Jakub Plíhal, Radek Dragoun
27. 5. 2020 5:30
Před 11 lety předal zpěvák Dan Bárta tehdejšímu hejtmanovi Lubomíru Francovi petici proti výstavbě sídliště v přírodní památce Na Plachtě. Stavět se nakonec nezačalo a místní o svůj kus přírody nepřišli. Hradec Králové nyní uvažuje, že zde nyní na výrazně menší části vystaví silnici. Lidé opět po tisících podepisují petice. A Bárta je opět podporuje.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy