Foto: Vtipálek a rváč. Tak vzpomínali doma na Gabčíka

Foto: Vtipálek a rváč. Tak vzpomínali doma na Gabčíka
Josef Gabčík byl na rozdíl od rozvážného Jana Kubiše "ostrý" mladík. Portrétní snímek u zdi na Porchester Gate, Velká Británie.
Snímek ze stanového tábora Cholmondeley ve Velké Británii, září 1940. (Třetí zleva Jan Kubiš a druhý zprava Josef Gabčík).
Policejní zpráva o útěku Gabčíka ze Slovenska.
Gabčík byl zatím na Slovensku připomínán máločím. V jeho rodné vsi Poluvsie nyní vzniká památník. K záhadám kolem Josefa Gabčíka patří i to, že ač Slovák, už v rodném listě je zapsán křestním jménem jako Josef, a nikoliv Jozef.
Foto: Jaroslav Čvančara
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 8. 2014 12:47
Slovák Josef Gabčík je vedle Jana Kubiše, druhého z atentátníků na Reinharda Heydricha, tou méně známou postavou.

Poluvsie - Podívejte se na archivní snímky, které souvisejí s parašutistou Josefem Gabčíkem. V jeho rodné vsi Poluvsie na Slovensku mu až nyní budují památník. 

Na Slovensku je podle historiků o jeho významu a hrdinství menší povědomí než v Česku. I když je po něm pojmenovaná slovenská obec Gabčíkovo i stejnojmenná přehrada na Dunaji.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy