Foto: Vtipálek a rváč. Tak vzpomínali doma na Gabčíka

Foto: Vtipálek a rváč. Tak vzpomínali doma na Gabčíka
Josef Gabčík byl na rozdíl od rozvážného Jana Kubiše "ostrý" mladík. Portrétní snímek u zdi na Porchester Gate, Velká Británie.
Snímek ze stanového tábora Cholmondeley ve Velké Británii, září 1940. (Třetí zleva Jan Kubiš a druhý zprava Josef Gabčík).
Policejní zpráva o útěku Gabčíka ze Slovenska.
Gabčík byl zatím na Slovensku připomínán máločím. V jeho rodné vsi Poluvsie nyní vzniká památník. K záhadám kolem Josefa Gabčíka patří i to, že ač Slovák, už v rodném listě je zapsán křestním jménem jako Josef, a nikoliv Jozef.
Foto: Jaroslav Čvančara
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 8. 2014 12:47
Slovák Josef Gabčík je vedle Jana Kubiše, druhého z atentátníků na Reinharda Heydricha, tou méně známou postavou.

Poluvsie - Podívejte se na archivní snímky, které souvisejí s parašutistou Josefem Gabčíkem. V jeho rodné vsi Poluvsie na Slovensku mu až nyní budují památník. 

Na Slovensku je podle historiků o jeho významu a hrdinství menší povědomí než v Česku. I když je po něm pojmenovaná slovenská obec Gabčíkovo i stejnojmenná přehrada na Dunaji.  

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy