Obrazem: Výjimečně osvícený Slavín hostil mši za zesnulé, stovky lidí zapálily svíčku

Češi vzpomínají na své zesnulé, na Vyšehradě proběhla modlitbě za zesnulé.
Se svíčkou v ruce kráčely potemnělým hřbitovem stovky lidí.
Následovala společná modlitba za zesnulé.
...
...
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
2. 11. 2019 23:04
Lidé v Česku si v sobotu připomněli Památku zesnulých, lidově Dušičky. Do průvodu na národním hřbitově na Vyšehradě se jich zapojily stovky. Podle průzkumu agentury STEM/MARK si v sobotu připomíná své blízké zesnulé zhruba osmdesát procent Čechů. Podívejte se na výjimečně osvícený Slavín.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy