Foto: Třeskoprsky v novém. Zámek v Doksech i s Muzeem Čtyřlístku je poprvé otevřený

V Doksech na Českolipsku skončila částečná obnova zámku ze 16. století, který se poprvé ve své historii otevírá natrvalo veřejnosti. Uvnitř má i Muzeum Čtyřlístku.
V Doksech na Českolipsku skončila částečná obnova zámku ze 16. století, který se poprvé ve své historii otevírá natrvalo veřejnosti.
Rekonstrukce zámku stála dosud 89 milionů korun, z čehož 51 milionů šlo z dotací.
"Jsme velmi rádi, že se nám to konečně podařilo," říká starostka města Eva Burešová s odkazem na složitý vývoj ohledně původně renesanční stavby.
Zámek patřil přes tři sta let až do konce druhé světové války rodu Valdštejnů, pak jim ho Benešovými dekrety zabavil stát. V té době začal jeho úpadek.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
5. 1. 2020 13:16
V Doksech na Českolipsku skončila částečná obnova zámku ze 16. století, který se poprvé ve své historii otevírá natrvalo veřejnosti. Uvnitř kulturní památky našlo mimo jiné nový domov i jediné Muzeum Čtyřlístku v Česku. Kreslený komiks pro děti, který oslavil loni 50 let, je právě do Doksů zasazený. Kromě toho bude na zámku od léta otevřený interaktivní prohlídkový okruh.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy