Farský: Babiš dostane důvěru od Okamury a komunistů napoprvé. Spojuje je touha zničit ČT a Rozhlas

Luboš Kreč Radek Bartoníček Luboš Kreč, Radek Bartoníček
28. 11. 2017 5:30
Jeden ze zakladatelů Demokratického bloku Jan Farský odmítá, že by jeho hnutí Starostové a nezávislí neslo vinu na tom, že se po volbách šéf ANO Andrej Babiš stále více spojuje s KSČM a SPD Tomia Okamury. Podle Farského je viníkem současného stavu Babiš, jehož hnutí mohlo vytvořit vládu s ČSSD a KDU-ČSL, kdyby souhlasil s tím, že nebude ve vládě.
Farský: Z opozice uděláte spoustu práce, ale musíte chytře | Video: Radek Bartoníček

Není vítězem povolební situace předseda ANO Andrej Babiš? Získal s pomocí SPD a KSČM většinu, a ještě se dostal do role oběti, protože s ním prý nikdo nechce do vlády. Jak v této souvislosti hodnotíte chování vašeho Demokratického bloku ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09? 

Vznik Demokratického bloku byl reakcí na to, že Andrej Babiš a hnutí ANO jako vítězové voleb prakticky nevyjednávali. Za tohoto stavu hodnotím následné vyjednávání našeho bloku o rozdělení vedení sněmovny, výborů a komisí jako částečně úspěšné a částečně neúspěšné. Tak to u jednání bývá. Kdybych to ale vzal z pozice STAN, tak kdybychom šli do vyjednávání sami jako veskrze marginální síla, v podstatě nic bychom neprosadili, neměli bychom ani členy výborů, ani předsedu žádné komise. Navíc je fungování bloku velmi klidné a hladké.

Není ale výsledek vaší strategie špatný, když to vypadá, že o naší zemi bude rozhodovat ANO ve spojení s komunisty a extremisty?

To je přece věc, kterou si zvolil Andrej Babiš. Když se podíváte na výroky členů nynější koalice, tak ČSSD i lidovci před volbami i teď opakovaně zmínili, že by v koalici rádi pokračovali. Mají dohromady 103 mandátů. Jedinou překážkou je obvinění pana Babiše. Kdyby on netrval na tom, že musí být ve vládě, a kdyby neprosazoval osobní zájmy před stabilitou České republiky, mohla by pokračovat stávající koalice. Jemu je ale bližší opřít se o komunisty a okamurovce. Jsme ovšem zatím jen u prvního kola, uvidíme, co bude dál.

Neměli byste vyslat k ANO pokusný balonek, že jste ochotní jednat o vládě?

Ale členové stávající koalice ten balonek vykopli několikrát, opakovaně řekli, že jedinou překážkou je obviněný Babiš. A jak chcete o něčem vyjednávat, když Babiš hned po volbách řekl, že třeba se STAN a s topkou se nebude o ničem bavit? Tak jsme si to jednání vynutili, oni si během něj dělali poznámky a skončili s tím, že se nám za týden ozvou. Ale neozvali se. Zatímco my děláme návrhy, oni nám diktují ultimáta. Babiš s pomocí svého marketingu a svých médií mistrně tlačí, že chyba je u nás, ale tak to není. 

Neprohráváte boj o veřejné mínění kvůli svým chybám? Veřejnost nezajímají debaty o složení výborů, zajímá ji hlavně to, aby fungovala nová vláda. Neměli byste přijít s nějakou vaší iniciativou? Obraz u veřejnosti je klíčový.

Souhlasím. Ale my jsme něco takového udělali minulý týden. Řekli jsme hnutí ANO, že je tady Demokratický blok a zveme je na pondělí. Ale oni řekli: Sorry, nedorazíme. Druhá věc je zkusit hned rozpoutat bojiště. Ale to jsme nechtěli.

To se pořád ale bavíme o sněmovně, ne o vládě.

A to je málo?

Ono to opravdu vypadá, že vy o účast na vládě nestojíte, že vám je jedno, co tady vznikne.

Nemáme dvoje noviny, server, rádio… Máte pravdu, že jedna z cest je víc křičet, což ale já moc neumím. Čím víc člověk křičí, tím slaběji působí. Sedíme s nimi na schůzce, dohadujeme se o počty členů výborů, a když pak zmíníme, jestli opravdu tenhle člověk má být šéfem výboru, vyskočí, že o tom se debatovat nebude. Mohli bychom jim to hned poté na tiskové konferenci natřít, ale pak už žádná další schůzka nebude. Oni žádnou koalici nechtějí, nynější situace je pro ANO výhodná.

Ale neudělali jste při jednáních nějaké chyby?

Udělali jsme jich spoustu, ale nebudu je ventilovat přes média. Někdy bychom mohli být tvrdší, někdy měkčí. Andrej Babiš je momentálně tam, kde potřebuje být. Jedna z věcí, které jeho koalici s komunisty a SPD spojují, je nenávist k veřejnoprávním médiím. Chtějí zlikvidovat Českou televizi a Český rozhlas. Je to tak silný spojovací článek, že vklínit se do toho je mimořádně těžké. Andrej Babiš je obchodník, který si vybírá nejlevnější variantu. A úplně nejlevnější varianta je tato nevyřčená koalice.

Otevřená koalice s SPD by Babišovi uškodila v Německu

Jenže chce Andrej Babiš skutečně vládu s SPD? Co když ne?

On nechce jít s SPD do otevřené koalice, protože by to uškodilo jeho byznysu, hlavně v Německu. Dokud ta koalice nebude přiznaná, vyplatí se mu. Kdyby do toho vstoupila například ODS, oficiálně by sice ANO vládlo s ní, dobře by to působilo v Německu, ale fakticky by se Babiš opíral o komunisty a SPD. Proto do té koalice nikdo nechce. Stejné to je s těmi jednáními. Když jste na něčem pět dní dohodnutí, pak nepřijdou a začnou si zase sami určovat podmínky… Do případné koalice byste vstupovali v takové podřízenosti, že se z ní už nevyhrabete.

Má váš Demokratický blok větší ambice než "jen" jednání o složení orgánů sněmovny?

Demokratický blok vznikl podle jednacího řádu pro volby do orgánů sněmovny. Tečka. Pro nás coby malou stranu je výhodnější.

Takže vy jste smíření s tím, že budete čtyři roky v opozici a budete sledovat, jak bude této zemi vládnout vláda opřená o SPD Tomia Okamury? Nic víc?

Se šesti mandáty ve sněmovně je těžké mít vládní ambice. Pokud máte být ve vládě a mít v ní nějakou sílu, vaše hlasy musí být potřeba pro hlasování. Vstoupením do jakékoliv koalice s Babišem, aniž by vás v té koalici skutečně potřeboval, se stáváte v tom okamžiku jenom onucí. My jsme před volbami navíc jasně řekli, že do vlády s hnutím ANO, komunisty a SPD nepůjdeme. To platí, držíme slovo i po volbách.

Ale nemělo by smysl, aby Demokratický blok zkusil jednat o vládě?

Ne, blok je opravdu jen pro volby ve sněmovně. Vždyť je postaven na jednacím řádu sněmovny.

Ale jestliže v tomto bloku spolu mluvíte, nemohli byste vytvořit blok i směrem k jednání o vládě?

Ale vždyť tady může být jiná vláda, a to s lidovci a ČSSD, jenže ANO na ni nechce přistoupit. Když se na to zeptáte Radka Vondráčka, řekne vám, že z Babiše jako premiéra nikdy neustoupí. A znovu - Demokratický blok není určen pro jednání o vládě.

Existuje vůbec varianta, že byste podpořili vládu ANO?

Před volbami jsme řekli, že s ANO, SPD a komunisty do vlády nepůjdeme, a nic se na tom nemění. Co je divného na tom, že se podle toho chováme?

Divné je to, že se takto dostanou k vládě nad naší zemí xenofobové a komunisté.

Nemůžu přece měsíc po volbách 260 tisícům lidí říct, že neplatí, co jsme řekli předtím. Tedy že s ANO do vlády ne.

Když se v minulosti tvořily koalice, tak se nejdřív mluvilo o programu a pak o lidech. Neměl by váš STAN a další strany mluvit nejdříve o programu a teprve pak o lidech? S tím, že pak zřejmě narazíte na to, že s trestně stíhaným politikem do vlády ne? Aspoň vás ale nebude Andrej  Babiš moct obviňovat, že s ním nejednáte.

Ale bude nás obviňovat, že nejednáme. Už teď to dělá. My jsme mu ale opakovaně nabízeli jednání.

Ne o vládě.

O vládě ne. ANO říkalo, že nejdříve řeší sněmovnu a pak bude řešit vládu.

Teď ale už řekli, že chtějí řešit vládu.  

Ale on teď s námi odmítl řešit cokoliv o sněmovně. Copak chcete dalšího? Kolikrát mu to máme říkat? Kolikrát se mu máme vnucovat?  

Vláda a sněmovna jsou dvě různé věci.

Ale i kdybych si hypoteticky představoval, že našich šest hlasů bude součástí vlády, nikdy to nebudou ty, které budou lámat stovku. A v tu chvíli jsme tam navíc, protože nás kdykoliv přehlasují. Reálně bychom byli bez síly a bez šance něco prosadit či zablokovat.

Svým způsobem říkáte, že ČSSD a KDU-ČSL by měly s ANO jednat, abychom tady neměli komunisty a Okamuru u moci.

Nikdy bych si je netroufl do toho nutit. Já jenom upozorňuji, co veřejně prohlašovali, tedy že mají problém jít do vlády s trestně obviněným politikem. To byl pro ně jediný limit. Tedy nemají problém s ANO, ale mají problém s Andrejem Babišem. Jim však nikdo nedopřál ani jednání. Je logicky nejpřirozenější, aby pokračovala dosavadní koalice - z hlediska stability, z hlediska všech úřadů, řízení republiky, z hlediska schvalování rozpočtu. Mají navíc většinu 103 mandátů. U nás to bylo před volbami jasně formulované, že ne s ANO. A i kdybychom do vlády šli, tak by nás ve vládě kdykoliv obešli.

Jako trh v Istanbulu

Jít do toho dopředu s tím, že oni vás můžou kdykoliv přehlasovat, je alibismus. Nemělo by se to zkusit?

Nezkusili jsme to ve sněmovně? Viděli jste, jak nebyl předseda ODS Petr Fiala zvolen místopředsedou sněmovny.

Ale sám víte, že při dalším hlasování téměř jistě bude zvolen. Šlo spíše o ten typ hlasování, kdy politická konkurence chce někomu jakoby vyčinit.

Jak by to ale potom probíhalo ve vládě?

Když jste tak zásadoví, nebylo pak jednou z chyb, že jste byli za okamurovci s prosbou o podporu pro Petra Gazdíka při nominaci na předsedu mandátového a imunitního výboru? Proč jste to udělali?

Petr mě o to požádal, tak jsem to pro předsedu udělal. Požádal jsem je o to, ale nic bychom jim za tu podporu nedali. Oni to odmítli a tím to bylo vyřízené. Já myslím, že by byla chyba nekomunikovat.

A to je ono. Nemá pak Babiš částečně pravdu v tom, že bylo s vámi vlastně zbytečné jednat, když jste hned řekli, že o vládě jednat nebudete a za žádných okolností do ní nevstoupíte?

Ale my jsme před volbami řekli, že s ANO do vlády nepůjdeme. To víte, že mi chodí hromada mailů, že nás lidé volili a že máme jít do koalice s ANO. Jenže když čtu mail, kde má návěstí jeden druh písma, pak tělo jiný a podpis jiný, moc mu nevěřím. Mám kvůli 50 mailům změnit názor?

Vy si tedy myslíte, že bude vládnout Babiš s podporou SPD a KSČM?

Myslím, že důvěru získá v prvním kole. A řekne, že za to můžeme my, že jsme je do toho natlačili. Proto bych chtěl slyšet jeho vyjádření k možnému pokračování koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Tato vláda by mohla pokračovat, jen je logické, že ČSSD a KDU-ČSL nechtějí trestně stíhaného premiéra.

Jak je pravděpodobné, že by pravice spolupracovala víc než jen kolem orgánů sněmovny?

Demokratický blok je skutečně jen pro sněmovnu a jen o volbách. Ve sněmovně. Jestli jednou tato spolupráce přeroste v něco víc, nevím, určitě nejsem pro nic silového. Když to bude fungovat přirozeně, tak to bude fungovat přirozeně i dlouhodobě. Kdyby se to rozhodovalo nějak shora, nemělo by to smysl.

Cítíte, že je uvnitř Demokratického bloku nějaká vůle prohlubovat spolupráci?

V této fázi bych z ničeho nic nevyvozoval. Když debatujeme v bloku, je to o argumentaci, dokážeme si vyjít vstříc, je to úplně něco jiného než jednání s ANO, kde to je ve stylu jako na trhu v Istanbulu - ber, neber.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy