reklama
 
 

Bývalý šéf Českých drah Zelený nedostane milionový zlatý padák, potvrdil soud

15. 5. 2018 13:13
Bývalý ředitel Českých drah Dalibor Zelený nemá nárok na sedmimilionové odstupné. "Ze strany zástupce Českých drah padla slova, která hraničí s urážkou na cti," komentoval soud Zelený.

Praha - Manažer Dalibor Zelený, který mezi roky 2013 a 2014 působil jako generální ředitel a člen představenstva Českých drah, nemá právo na kompenzaci konkurenční doložky. Ta mu rok po odchodu z funkce pod hrozbou pokuty zakazovala pracovat v oboru. Rozhodnutí v úterý vynesl odvolací senát Městského soudu v Praze.

Soud se tak znovu přiklonil na stranu Českých drah, které považují smlouvu o konkurenční doložce, na základě které měl Zelený rok po svém odchodu pobírat plat, za neplatnou. Před dvěma lety jim dal soud za pravdu s tím, že Zelený smlouvu uzavřel "sám se sebou", bez souhlasu dozorčí rady.

Nejvyšší soud však letos rozhodnutí zrušil s tím, že se tuto skutečnost nelze vykládat v neprospěch žalobce. Na jeho návrh tedy soud znovu řešil otázku, zda se při rozhodování řídit obchodním zákoníkem, nebo zákoníkem práce, v jehož případě se konkurenční doložky řídí jinými pravidly.

Soudkyně Jana Knotková potvrdila, že Zelenému při nástupu vznikl pracovně právní vztah, který ovšem trval jen do roku 2013, kdy se změnily předpisy. Podle soudu tak právo na plnění konkurenční doložky vzniknout nemohlo.

S rozhodnutím soudu Zelený nesouhlasí. "Ze strany zástupce Českých drah padla slova, která hraničí s urážkou na cti," komentoval soud Zelený. Ve své obžalobě také uvedl, že mu jeho bývalý zaměstnavatel po jeho odchodu dlouhodobě neodpovídal na korespondenci a že se o údajné neplatnosti konkurenční doložky dozvěděl až později. "Měli mi to říct, když jsem odcházel," řekl v úterý Aktuálně.cz.

autor: Tomáš Klézl | 15. 5. 2018 13:13

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama