Exposlanec VV Chaloupka zakládá novou stranu Republika

Domácí Domácí
29. 10. 2013 17:04
Spoluzakladatelem politického projektu je bývalý moderátor Stanislav Brunclík.
Exposlanec Věcí veřejných Otto Chaloupka.
Exposlanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V předvečer předčasných voleb, které poslaly do Sněmovny zástupce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který v minulosti neváhal jít příliš daleko pro protiromské výroky, oznámil další protiromský kritik a exposlanec Věcí veřejných Otto Chaloupka úmysl založit svou vlastní stranu.

Informoval o tom server Parlamentní listy a tyto informace potvrdil na svém facebookovém profilu také sám Chaloupka.

Spoluzakladatelem politického projektu zvaného "Republika" má být někdejší televizní moderátor a bývalý mluvčí na ministerstvu kultury Stanislav Brunclík.

Alternativa pro "normální lidi"

"V současné době osobní politické ambice nemám, ale to neznamená, že nemohu stát u zrodu subjektu, který by za nějaký čas mohl nabídnout alternativu, jak já říkám, normálním lidem. Věřím, že většině takových lidí je stejně jako mně ukradený pojem ´politická moc´, ale schází jim uskupení osobností, které by v prvé řadě definovalo srozumitelný národní zájem a nabídlo uvěřitelné řešení," cituje Brunclík server.

Chaloupka se k tomuto kroku odhodlal poté, co se místo podnikání rozhodl pokračovat v politice, ovšem už ne pod značkou Věcí veřejných.

"Zklamal mě Vít Bárta, který coby předseda strany kandidoval za jiný politický subjekt, zatímco svoji vlastní straně znemožnil připojit se k předčasným volbám," řekl Chaloupka Deníku s tím, že i proto se rozhodl pro založení nové partaje. "Jejím prostřednictvím a poučený tříletým působením ve sněmovně přinesu do české politiky něco úplně nového," dodává exposlanec.

Na seznamu zaregistrovaných politických stran a hnutí ministerstva vnitra zatím Republika chybí, podle informací Parlamentních listů však už připravují její zakladatelé základní okruhy programu, se kterým chtějí postupně oslovit domácí osobnosti s žádostí o podporu či aktivní činnost ve straně. Horečně budovat členskou základnu však nechtějí.

"Úsvit Věci veřejných"?

"To už tady také bylo. Člověk se pak jen divil, co všechno do nové strany s prominutím nalezlo, když byl cítit potenciál volebního úspěchu. Je to možná naivní, ale chtěl bych spíše příznivce bez intenzivních politických ambicí než straníky s vidinou postupu v hierarchii na placená místa ve státní správě. Možná to jinak fungovat nemůže, ale proč to nezkusit," konstatuje Brunclík. Společně s Chaloupkou tak už měli údajně oslovit několik bývalých poslanců s nabídkou účasti v užším přípravné týmu Republiky - mimo jiné například Petra Skokana, Michala Babáka či senátora Pavla Lebedu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy