Exposlanec Tluchoř dostal pokutu, neodpovídal na otázky

Karel Hrubeš Radek Nohl Karel Hrubeš, Radek Nohl
Aktualizováno 25. 3. 2014 15:13
Jeden z takzvaných rebelů ODS byl na policii pozván k výpovědi v kauze expremiéra Petra Nečase. Nyní již v roli svědka.
Bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř.
Bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř, který patřil do skupiny takzvaných rebelů, si během výslechu na policii vysloužil pokutu 20 tisíc korun.

Podle informací deníku Aktuálně.cz ji dostal poté, co odmítal vypovídat na otázky státního zástupce. Tluchoř v úterý vypovídal v případu bývalého premiéra Petra Nečase.

"Výše uložené pokuty je dvacet tisíc korun," řekl Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Tluchoř Aktuálně.cz sdělil, že si proti udělení pokuty okamžitě podal stížnost. Tou by se nyní měl zřejmě zabývat vrchní soud.

Tluchoř vypovídal v kauze expremiéra Nečase.
Tluchoř vypovídal v kauze expremiéra Nečase. | Foto: Vojtěch Marek

"Odmítl jsem vypovídat s ohledem na několik práv, která mi zaručuje Ústava České republiky. Panu státnímu zástupci jsem ocitoval usnesení Nejvyššího soudu, které říká, že nelze zkoumat okolnosti a pohnutky, ke kterým došlo před vzdáním se mandátu, a nelze vést v tomto směru dokazování," uvedl Tluchoř. 

"Z tohoto pohledu jsem vyjádřil obavu, že jde o zneužití pravomoci úřední osoby, na kterém jsem se nechtěl podílet. Podle mě je postup státního zástupce nepřijatelný," dodal Tluchoř.

Žalobci: Výpověď Tluchoře potřebujeme

Komár v reakci uvedl, že postup žalobců nezákonný není. "Naše šetření se netýká trojice exposlanců, ale tří osob, které jsou nyní obviněny - pana Bočka, Nečase a paní Nečasové. A k tomu potřebujeme i výpověď pana Tluchoře a dalších exposlanců," podotkl Komár.

Po Tluchořovi čeká výslech na policii i další takzvané rebely Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. V kauze poslaneckých trafik jsou dnes stíháni již jen zprostředkovatelé úplatku – Jana Nečasová (dříve Nagyová), Roman Boček a ten, kdo jej podle policie nabídl – Petr Nečas.

Údajné příjemce, tedy Šnajdra, Fuksu a Tluchoře, z pravomoci policie a státních zástupců svým červencovým verdiktem vyňal Nejvyšší soud.

Za odškodněním

Trojice, která kvůli obvinění strávila měsíc ve vazbě, chce po státu odškodné. V žádosti, kterou podali v lednu, požadují dohromady 12 milionů korun.

"Věc je v šetření, zákonná lhůta pro vyřízení je šest měsíců, tedy do poloviny července," napsala mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy