Expert: Do 4 let zmizí 10 % soukromých středních škol

ČTK ČTK
4. 11. 2011 13:14
Privátní školy musejí být efektivnější a snažit se studentům nabídnout něco navíc, míní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V příštích čtyřech letech zanikne až desetina soukromých středních škol, od roku 2005 už jich skončilo 12 až 15 procent. 

Tvrdí to Vladimír Kolder, předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Privátní školy podle něj musejí být efektivnější než veřejné a snažit se studentům nabídnout něco navíc.

Žáci ze soukromých škol mají přitom často velmi dobré výsledky, což ukázalo i páteční ocenění nejlepších učňů z celé ČR v Senátu.

Kvůli slabým populačním ročníkům nastupuje na střední školy čím dál méně dětí, většina se tak dostane i na veřejných školách na obory s maturitou.

"Kdybychom na těch technických oborech ještě vybírali školné, nemáme tam už vůbec nikoho," uvedl Kolder s tím, že většina soukromých učilišť poplatky nevybírá a musí si na provoz sehnat peníze jinak.

Soukromé střední školy dostávají příspěvek od státu, který je o deset procent nižší než pro veřejné školy. Při započtení dalších finanční zdrojů, například od krajů, je prý ale soukromé školství pro stát o 37 procent levnější.

"Školy nabízejí doplňkové činnosti, mají lepší vnitřní organizaci, víc spolupracují s firmami v regionu," popsal Kolder, kde získávají další finanční zdroje.

Školy se prý naučily i čerpat peníze z evropských fondů. Jeho spolek sdružuje 350 soukromých škol, tedy asi 60 procent z celkového počtu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy