Expert: Do 4 let zmizí 10 % soukromých středních škol

ČTK ČTK
4. 11. 2011 13:14
Privátní školy musejí být efektivnější a snažit se studentům nabídnout něco navíc, míní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V příštích čtyřech letech zanikne až desetina soukromých středních škol, od roku 2005 už jich skončilo 12 až 15 procent. 

Tvrdí to Vladimír Kolder, předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Privátní školy podle něj musejí být efektivnější než veřejné a snažit se studentům nabídnout něco navíc.

Žáci ze soukromých škol mají přitom často velmi dobré výsledky, což ukázalo i páteční ocenění nejlepších učňů z celé ČR v Senátu.

Kvůli slabým populačním ročníkům nastupuje na střední školy čím dál méně dětí, většina se tak dostane i na veřejných školách na obory s maturitou.

"Kdybychom na těch technických oborech ještě vybírali školné, nemáme tam už vůbec nikoho," uvedl Kolder s tím, že většina soukromých učilišť poplatky nevybírá a musí si na provoz sehnat peníze jinak.

Soukromé střední školy dostávají příspěvek od státu, který je o deset procent nižší než pro veřejné školy. Při započtení dalších finanční zdrojů, například od krajů, je prý ale soukromé školství pro stát o 37 procent levnější.

"Školy nabízejí doplňkové činnosti, mají lepší vnitřní organizaci, víc spolupracují s firmami v regionu," popsal Kolder, kde získávají další finanční zdroje.

Školy se prý naučily i čerpat peníze z evropských fondů. Jeho spolek sdružuje 350 soukromých škol, tedy asi 60 procent z celkového počtu.

 

Právě se děje

Další zprávy