Exzemanovci skončili v minusu, kvůli debaklu ve volbách

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 4. 2014 14:34
Strana práv občanů kvůli neúspěchu ve volbách dostala nízké příspěvky ze státního rozpočtu, o další peníze přijde letos.
Martin Nejedlý a Vratislav Mynář
Martin Nejedlý a Vratislav Mynář | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Hospodaření Strany práv občanů, která od nedávného sjezdu už ve svém názvu nemá odkaz na prezidenta Miloše Zemana, skončilo po nevydařených volbách do Sněmovny přes milion korun v minusu.

Strana má navíc úvěr ve výši 2,4 milionu korun.

Zatímco příjmy Exzemanovců dosáhly 45 milionů korun, výdaje se vyšplhaly na 46,2 milionu. Většinu příjmů tvořily sponzorské dary ve výši 29 milionů korun.

Ty téměř pokryly náklady na volební kampaň, za kterou strana dala 29,7 milionů. Ve volbách ovšem přesvědčila pouze 1,5 % voličů, takže ze státního rozpočtu dostala jako jednorázový příspěvek na hlasy pouze 7,5 milionu korun.

SPO: Musíme osekat výdaje

Dalších 7,5 milionu strana obdržela jako příspěvek na činnost. Na ten však už od tohoto roku nemá nárok, protože na něj dosáhnou jen strany s více než 3 % hlasů. SPO tak čeká další propad příjmů.

"S ohledem na skutečnost, že od roku 2014 strana nebude příjemcem státního příspěvku na provoz politické strany z důvodu neúspěchu ve volbách do PS PČR v říjnu 2013, strana přijala opatření k optimalizaci nákladů," píše se ve zprávě.

Novým šéfem SPO se stal agrárník a senátor Jan Veleba.
Novým šéfem SPO se stal agrárník a senátor Jan Veleba. | Foto: Ondřej Besperát

Někdejší Zemanovci jsou přesto v plánech na příští léta optimističtí – dluhy hodlají splatit do konce letošního června.

Největším sponzorem SPO byl v loňském roce významný podnikatel v energetice Petr Lamich, který straně poslal milion korun. Stejnou částku poslal i hradecký podnikatel Ladislav Stříteský.

Kancléř Vratislav Mynář věnoval 300 tisíc korun, poradce prezidenta, místopředseda strany a jednatel české pobočky Lukoilu Martin Nejedlý 400 tisíc. Bývalý šéf strany Zdeněk Štengl, kterého na začátku tohoto roku nahradil agrárník a senátor Jan Veleba, přispěl 125 tisíci.

Zemanovi sponzoři

Dva a půl milionu korun poslala společnost DAKO-CZ, milion přišel od SEV Litovel. Nepeněžní dar ve výši 3,1 milionu korun strana dostala od firmy Sigma DIZ, šlo o mediální plnění. Tradiční sponzor směnárny Cash Point věnoval straně milion korun.

SPO loni přispěla řada dárců, kteří podpořili také prezidentskou kampaň Miloše Zemana.

Jde například o firmu Ray Service, která loni Zemanovi dala půl milionu korun a straně poslala další dva miliony. Na obě kampaně přispěla i skupina lidí kolem Cash Pointu, do které patří právník Tomáš Kubala a podnikatel Martin Svoboda (oba 550 tisíc) nebo Marek Doležal (300 tisíc).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy