Praha - Česko kvůli tendru na dostavbu Temelína dostává velkou lekci z diplomacie a lobbingu.
Trojice uchazečů, americký Westinghouse, francouzská Areva a ruský Rosatom má za sebou klíčové hráče světové politické scény, prezidenty Baracka Obamu, Nicolase Sarkozyho a Dmitrije Medveděva.
A také jejich velvyslance dohlížející na tendr v Praze.
Americký ambasador Norman Eisen pro svou neoblomnost v etice lobbingu v Bílém domě dostal přezdívku Mr. No.
I v Praze zdůrazňuje, že tendr musí být hlavně férový a transparentní. Když dojde řeč na Temelín, je ale všechno jen ne úsečný. Pro argumenty ve prospěch společnosti Westinghouse neváhá jít i daleko do historii a zapojit politické emoce.
"Společně jsme porazili nacisty ve druhé světové válce, po čtyřiceti jedna letech také komunisty a společně jsme také posledních dvacet přeměnili na velmi úspěšnou éru. Chceme po boky s Českem společně vyhrát ve 21. století stejně jako jsme vyhráli 20. Století. Naše civilní jaderná spolupráce bude jedním z hlavních způsobů, jak toho dosáhnout," říká například velvyslanec Eisen v rozhovoru, který poskytl Aktuálně.cz.
T jako "těším mě"
Pozadu však nezůstávají ani konkurenti. Francouzi Nečasově vládě slibují spojenectví na evropském poli, které po havárii ve Fukušimě trpí atomovými pochybnostmi. Rusové zase o politice a vlivu raději mlčí, nadbíhají domácímu byznysu a citlivou historii se snaží změkčit výstavou carských pokladů.
Přečtěte si v rozhovoru Aktuálně.cz, jaké výhody by podle něj mohla přinést Česku jaderná spolupráce s USA, ale i to, zda by neúspěch amerického uchazeče ohrozil transatlantickou vazbu Česka.
Eisen, který byl Obamovým poradcem pro etiku v Bílém domě, také mluví o tom, jak Čechům radí v antikorupčních opatřeních.
Aktualne.cz: V Praze jste rok a necelé dva měsíce. Jaké slovo ve své ambasadorské roli vyslovujete nejčastěji. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo začínat na "T"?
Určitě, "těším mě". Ale nejčastějším slovem bude pravděpodobně výraz "prosím". Takže začíná spíš na "p".
A.cz: Už při svém příjezdu jste zmiňoval podporu společnosti Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína jako svou prioritu působení v Česku. Jak často tedy mluvíte o Temelínu?
Temelín je důležitý, ale je to jen jedna z důležitých priorit. Výraz Temelín by rozhodně byl na jednom z vyšších míst pomyslné tabulky nejčastěji padajících výrazů mé práce.
Reaktor? Zvládne i náraz letadla
A.cz: V čem jsou výhody Westinghouse v tomto stamiliardovém tendru? Jak vypadá vaše podpora?
Ambasáda USA má zájem na tom, aby tendr byl transparentní a férový. A to je náš společný zájem s Českou republikou, protože prostřednictvím férového, otevřeného a transparentního tendru Česká republika dostane nejlepší nabídku a Češi z toho budou maximálně těžit. Jak premiér, tak vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška nám přislíbili a zavázali se, že všechno proběhne podle pravidel. To je můj hlavní zájem a to jde dobře. Věřím, že Westinghouse přijde s velmi silnou nabídkou.
#foto2
A.cz: V čem bude silná a silnější než ostatní?
Westinghouse má v Česku doložitelné výsledky. Dodával řídící bezpečnostní systémy do Temelína a je jedním ze světově významných dodavatelů civilních jaderných technologií. Věřím, že systém AP 1000 je nejbezpečnější mezi třetí generací jaderných reaktorů, které jsou na trhu. Má pasivní bezpečnostní systém, který automaticky vypne reaktor i bez přísunu elektřiny. Je dokonce tak bezpečný, že ustojí i náraz letadla!
A.cz: Co zakázka znamená pro vzájemné vztahy Česka a USA?
Jedná se jen o ten nejaktuálnější počin v dlouhé sérii partnerství, které začalo založením Československa a pittsburghskou dohodou během první světové války. Společně jsme porazili nacisty ve druhé světové válce, po jedenačtyřiceti letech také komunisty ve střední a východní Evropě a společně jsme také posledních dvacet přeměnili na velmi úspěšnou éru. Spojené státy byly vždy klíčovou podpůrnou silou Česka. Chceme po boky s Českem společně vyhrát ve 21. století stejně jako jsme vyhráli 20. Století. Naše civilní jaderná spolupráce bude jedním z hlavních způsobů, jak toho dosáhnout.
A.cz: I česká vláda v jedné ze svých zpráv upozorňuje, že nelehkou součástí tendru je i diplomatický dopad výsledků tendru. Oslabila se transatlantická vazba, pokud by Westinghouse nevyhrál?
Vztah mezi Českou republikou a USA přesahuje jednotlivé projekty. Respektujeme, že Česká republika udělá to konečné rozhodnutí. Věřím, že až přijde čas, Westinghouse podá nejsilnější nabídku v klíčových faktorech, jako jsou technologie, vytvoření pracovních míst a zdejší prosperita, společná historie či širší faktory, jako je energetická bezpečnost. Rozhodnutí udělá Česká republika, tomu všichni rozumí a máme k našim českým partnerům velký respekt.
Most do USA a zpět. Za jádrem
A.cz: Jak bude fungovat Centrum pro civilní jadernou spolupráci, jehož založení avizoval prezident Barack Obama při návštěvě českého premiéra Petra Nečase v Bílém domě?
Na založení tohoto centra aktivně pracujeme. Bude to místo, kde čeští a američtí vědci, výzkumníci a technici budou společně uplatňovat to nejlepší, co v nich je. Budou moct společně přicházet s novými myšlenkami týkajícími se civilního jaderného průmyslu. Nepůjde jen o čistou vědu, ale o komerční aplikaci civilní jaderné vědy. Cílem tohoto úřadu bude vytvoření pracovních míst a prosperity.
A.cz: Kolik má mít zaměstnanců, kolik do tohoto projektu hodlají USA investovat?
Do tohoto projektu budou investovat obě strany. Pracujeme na detailech. Nejde jen o to, že bude v Praze konkrétní úřad, ale bude to mezinárodní most, který povede z České republiky do USA a naopak a budou po něm putovat vědci z obou zemí, budou si vyměňovat poznatky. Bude to mít velký dopad. USA už investovaly mnoho milionů do civilní jaderné spolupráce a budeme v tom pokračovat. Fungovat začne brzy, konkrétnější být nemohu.
A.cz: Silným, byť nepsaným kritériem pro výběr vítěze temelínského tendru je zapojení českého byznysu. Všechny tři společnosti ale slibují 70 procent zakázek českým dodavatelům. V čem tedy je výhoda Westinghouse?
Nebudu komentovat ostatní uchazeče. Vím ale, že když Westinghouse deklaruje závazek, tak ho také splní. Na jedné straně je důvěryhodnost společnosti Westinghouse, ale na druhé straně je také realita. Pro Westinghouse je to velmi speciální projekt, považuje jej za bránu do střední a východní Evropy, kde probíhají rozsáhlé debaty o jaderném rozvoji. Westinghouse má motto "Nakupujeme tam, kde stavíme" s doložitelnou praxí.
A.cz: Zmiňujete nejen technologickou bezpečnost, ale i energetickou bezpečnost. Považujete tento aspekt za výhodu společnosti Westinghouse právě tento aspekt? Souvisí nějak s tím, že mezi uchazeči je Rusko?
Myslím, že partnerstvím se společností Westinghouse a USA si Česká republika zajistí diverzifikaci energetických zdrojů a diverzifikaci energetických partnerů. Jsem přesvědčený o tom, že transatlantická vazba je důležitá, ale máme hluboké kořeny i v Evropě. Tato diverzifikace je kritická pro energetickou bezpečnost a národní bezpečnost České republiky. Ale vše je v rukou České republiky. Ostatní uchazeče komentovat nebudu.
Nemáme monopol na integritu
A.cz: Jak hodnotíte stav korupce v Česku?
Velmi na mě zapůsobilo, jak vážně Češi tuto problematiku berou. Velmi mi v tom připomínají občany USA. Myslím, že všichni, jak uvnitř vlády, tak mimo ni si uvědomují závažnost tohoto problému. Dojem na mě udělaly některé specifické kroky vlády, například zrušení prostředníka ve zbrojních zakázkách, postup u některých zbrojních zakázek jako takových, zákon o veřejných zakázkách nebo zapojení se do partnerství v otevřeném vládnutí prezidenta Obamy. I opozice má dobré nápady. Ten progres není tak rychlý, jak by si všichni přáli, ale znát je. Je to složitý problém, o tom něco vím. A taky jsem se tu hodně naučil, ta cesta je obousměrná. Není to tak, že sem přijíždím někoho školit, taky se tu učím. Nikdo nemá monopol na integritu, my se snažíme dělat maximum, vy také. Nejdůležitější je, že lidé, voliči v obou zemích nejsou lhostejní, toto téma udržují a prosazují.
A.cz: Které klíčové protikorupční opatření jste zaváděl v Bílém domě?
Často o nich mluvím tady. Pořádali jsme semináře, debaty a výměny proběhly i s členy parlamentu, členy vlády i představiteli opozice. Měli jsme nejtvrdší pravidla pro lobbing, o tom jsme mluvili tak, aby lobbisté neovládli vládu.
A.cz: Učil jste je říkat své slavné "NE"?
Řekl jsem ne. Změřili jsme se také na pravidla transparentnosti. Například u zákona o veřejných zakázkách, který byl schválen, jsme byli požádáni o konzultace, velmi rádi jsme se o informace podělili. Důležitý tématem je také financování kampaní, kterým jsem se zabýval v USA. V této věci jsem ale neuspěl a nyní neregulované peněžní toky ovládají naše volby negativním způsobem. Zabýval jsem se také whistleblowingem.
A.cz: Zmínil jste výměnné programy v oblasti boje s korupcí.
Mnoho let běží prostřednictví Fullbrightova programu. Díky němu přijelo do USA mnoho výjimečných návštěvníků, kteří tam cestovali a studovali, na to jsme možná nejpyšnější. Právě jsme do USA přivezli lidi na antikorupční program. (Mezi nim byl například bývalý zelený primátor Liberce Jan Korytář - pozn. autora).
A.cz: Během první prezidentské kampaně jste byl nablízku prezidentu Obamovi. Budete se nějak podílet i na jeho právě běžící kampani, alespoň na dálku?
Budu volit! Ne, jako velvyslanec musím zůstat tady a starat se o česko-americké vztahy. Budu jistit to, že naše volby nebudou mít nějaké špatné dopady na vazby našich dvou zemí. Takže budu tiše pracovat na česko-amerických vztazích, zatímco všichni budou sledovat prezidentské debaty.