Dva dny po fiasku s protikuřáckým zákonem přišlo na účet ANO půl milionu korun od tabákové firmy

Domácí Domácí
2. 6. 2016 11:43
Dva dny poté, co Sněmovnou neprošel protikuřácký zákon, se na účtu hnutí ANO objevil půlmilionový dar od tabákové firmy. Hnutí tvrdí, že dar s tím, že zákon neprošel i díky poslancům ANO, nesouvisí. Poslanci ANO minulou středu vysvětlovali, že na podobě protikuřáckého zákona jim vadily hlavně kuřárny v restauracích, které prošly formou pozměňovacího návrhu opozice.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Minulý týden neprošel Sněmovnou protikuřácký zákon, a to i vinou 15 poslanců ANO, kteří hlasovali proti. Dva dny poté na transparentním účtu hnutí přistálo půl milionu korun od tabákové společnosti, píše deník Právo.

Půl milionu poslala jako dar firma Velta Plus EU, s. r. o., která se podle obchodního rejstříku věnuje i výrobě tabákových produktů a sama se označuje za jednoho z nejvýznamnějších českých velkoobchodů s tabákovými výrobky. Jejím jednatelem je Dang Khoa Vu.

Že by se však poslanci ANO nechali ovlivnit tabákovými lobbisty, hnutí odmítá. Podle mluvčí Lucie Kubovičové karlovarská firma chtěla zřejmě podpořit kandidátku na hejtmanku Janu Vildumetzovou.

Podobně i sama firma popírá, že by půlmilionový dar souvisel s krachem protikuřáckého zákona ve Sněmovně. "Pan jednatel se rozhodl podpořit ANO, protože z jeho hlediska mají nejlepší politický program," řekla Právu asistentka jednatele firmy Jana Havlová.

Poslanci ANO minulou středu tvrdili, že na podobě protikuřáckého zákona jim vadily hlavně kuřárny v restauracích, které prošly formou pozměňovacího návrhu opozice. "To nebyl protikuřácký zákon. To byl kuřácký zákon," řekl například poslanec Rostislav Vyzula.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) protikuřácký zákon poté upravil a premiér Bohuslav Sobotka ho chce co nejdříve protlačit Sněmovnou. "Nemůžeme to vzdát, že není možné ustupovat tabákové lobby," uvedl předseda sociálních demokratů minulou středu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy