Duka zůstává arcibiskupem. Pokračujte ve funkci, dokud nerozhodnu jinak, napsal mu papež

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2018 17:00
Dominik Duka v den svých 75. narozenin 26. dubna poslal papeži rezignační dopis tak, jak to musejí učinit všichni biskupové po dovršení tohoto věku.
Dominik Duka
Dominik Duka | Foto: ČTK

Praha - Papež František vyzval pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku, aby pokračoval ve své funkci, dokud nebude stanoveno jinak. Dopis od Apoštolské nunciatury, který je odpovědí na Dukův rezignační dopis, ve středu zveřejnilo na svém webu pražské arcibiskupství.

Dominik Duka v den svých 75. narozenin 26. dubna poslal papeži rezignační dopis tak, jak to musejí učinit všichni biskupové po dovršení tohoto věku.

"Z pověření Kongregace pro biskupy je mi ctí Vám oznámit, že Svatý otec přijal Vaši rezignaci na úřad pražského arcibiskupa a vyzývá Vás, abyste pokračoval ve svém úřadu 'donec aliter provideatur' (dokud nebude stanoveno jinak)," stojí v dopise z Vatikánu.

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl v reakci na papežovo rozhodnutí na twitteru uvedl, že se těší na další spolupráci. Vyjádření kardinála Duky zjišťujeme. 

Dominik Duka byl podle mluvčího pražského arcibiskupství Pavel Zeman připraven pokračovat. "Pan arcibiskup předem říkal, že je pokorně připraven jak pokračovat, tak úřad složit. Nepochybně papaži Františkovi vyhoví a ve funkci pokračovat bude," řekl Zeman.

Podle Zemana je výzva k pokračování mandátu poměrně běžná věc. "Je obvyklé, že se ten mandát spíše prodlužuje, ale jsou samozřejmě případy, kdy papežové neprodleně vyhověli rezignaci," říká Zeman. "Většinou je to také výraz určitého respektu k práci toho daného biskupa," dodal Zeman.

Dukovu předchůdci kardinálu Miloslavu Vlkovi papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 prodloužil o dva roky a kardinál František Tomášek byl ve funkci do svých téměř 92 let.

Příklon k nacionalismu

Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Měl blízko k exprezidentovi Václavu Klausovi, dlouhodobě dobré vztahy má i s prezidentem Milošem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

Zeman naproti tomu v březnu napsal papeži Františkovi dopis s žádostí, aby mandát Dukovi prodloužil. Reagoval tak na protesty několika katolíků, kteří hlavu katolické církve žádali, aby se pražským arcibiskupem stal někdo jiný. Křesťanským aktivistům vadí údajný příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici.

"Prodloužení Dukova mandátu jsme bohužel očekávali. Fakt, že papež František arcibiskupovi Dukovi mandát prodloužil, není podle nás výrazem toho, že by chtěl vyjádřit respekt k jeho dosavadní práci a už vůbec ne přitakání jeho nacionalismu a nekřesťanským názorům na migraci, ale spíše důsledkem decentralizovaného pojetí církve, které papež dlouhodobě zastává," řekl jeden z organizátorů protestu Jan Bierhanzl.

Duka podle něj se svými "nacionalistickými, ultrakonzervativními a identitářskými tendencemi odpovídá náladám proudů, které mají momentálně navrch v české katolické církvi".

"Z tohoto hlediska je zřejmě vhodným kandidátem na její vedení. Pro křesťany, kteří usilují o emancipaci všech a o dehierarchizaci místní církve to ale znamená, že boj pokračuje. Naše aktivity nekončí," dodal.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy