Drsná novoroční zima je zpět, minus 12 °Celsia a sníh

Odtály už čtyři Orlické přehrady, oblevu nyní přibrzdí mrazy

Praha - Zatímco konec minulého pracovního týdne začal připomínat jaro a odpolední teploty místy stoupaly nad 10 °C, nyní do Česka proniká studený vzduch od severozápadu.

Studené proudění se bude v následujících dnech ještě prohlubovat a o víkendu bude sněžit i v nížinách.

Přituhne. Ráno bude hluboko pod nulou

Až do konce týdne budou nejnižší ranní teploty klesat na -4 až -9 °C, při zmenšené oblačnosti až na -12 °C.

Čtvrteční odpolední teploty se při oblačné až zatažené obloze zastaví na 1 až 5 °C, od pátku do neděle se budou pohybovat pouze v intervalu -3 až 1 °C.

Ve čtvrtek a v pátek očekáváme občasné sněžení nebo sněhové přeháňky pouze na severu území, o víkendu se bude sněžení vyskytovat na většině území včetně nížin.

V horských oblastech tak může za víkend napadnout až 10 cm sněhu, na zbytku území do 5 cm. Zejména v sobotu bude foukat čerstvý vítr s nárazy až 20 m/s, od vyšších poloh se tak mohou tvořit sněhové jazyky.

Podprůměrné teploty s denními teplotami do 6 °C očekáváme také v příštím pracovním týdnu.

Odtály miliardy kubíků vody

Obleva z konce minulého týdne přinesla rychlé odtávání sněhu v nadmořských výškách do 700 metrů nad mořem. Za poslední týden tak odtály skoro 3 miliardy kubíků vody. Ty by naplnily čtyři Orlické přehrady.

Naopak v horských oblastech bylo odtávání sněhu zanedbatelné a ve sněhu tam stále leží až 200 litrů vody na metr čtvereční. Díky relativně nízké vlhkosti vzduchu se tak hodně vody odpařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy