Drahoš podal trestní oznámení kvůli lži, že si vzal od dětské nadace milion korun

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 1. 2020 15:34
Současný senátor a někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš se rozhodl podat trestní oznámení kvůli tvrzení, že si vzal na volební kampaň jeden milion korun od Nadace pro děti. Podle něj je tato informace, která koluje v tzv. řetězových e-mailech a na sociálních sítích, vylhaná.
Dezinformace o Jiřím Drahošovi se začaly šířit od chvíle, kdy chtěl vystřídat na postu prezidenta Miloše Zemana.
Dezinformace o Jiřím Drahošovi se začaly šířit od chvíle, kdy chtěl vystřídat na postu prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Aktuálně.cz

Už toho bylo příliš, vysvětluje senátor Jiří Drahoš, proč se právě nyní rozhodl podat trestní oznámení kvůli informacím, které se o něm šíří v tzv. řetězových e-mailech. Jedná se o e-maily, které si mezi sebou hromadně rozesílají lidé, aniž by bylo jasné, kdo je původním zdrojem informací uvnitř. 

Existují už dlouho, ale Drahoš v nich nefiguroval až do chvíle, než v březnu roku 2017 oznámil kandidaturu na prezidenta. Čím více se volba přibližovala, tím více se v e-mailech objevovalo jeho jméno. Vše vrcholilo před druhým kolem voleb, kde byl jeho soupeřem Miloš Zeman, který svůj post obhajoval. Ovšem nepravdivé informace se šířily i dál v době, kdy se v létě roku 2018 rozhodl kandidovat do Senátu.

"Když jsem před několika lety vstupoval do politiky, počítal jsem s tím, že se o sobě dozvím celou řadu 'zajímavých' věcí. Nad většinou pomluv a lží jsem jen mávnul rukou a možná si trochu naivně říkal, že takovým nesmyslům přece nemůže nikdo soudný uvěřit. Ale tohle už je opravdu za hranou," prohlašuje Jiří Drahoš, který v Senátu vede Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Lež, kterou už považuje "za hranou", se týká řetězových e-mailů, jejichž neznámý autor Drahoše obviňuje z neférového financování kampaně v boji o Hrad. "Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se neštítil vzít na volební kampaň 1 milion Kč od Nadace pro děti… Takový člověk obere děti a chtěl by být prezidentem," stojí mimo jiné v e-mailech.

Že se jedná o lež, už ověřil web Manipulátoři.cz, který se problematice šíření hoaxů - záměrně vytvořených lží - a jejich vyvracení věnuje. " Nadace pro děti má sídlo v Březové. V seznamu dárců není ani předseda Ing. Vladimír Číhal, ani nikdo ze správní rady, ani nadace samotná," uvedli.

Přesto se hoax šíří mezi lidmi dál. "Rozhodl jsem se podat trestní oznámení nyní, protože jsem zjistil, že tyto maily si lidé nadále posílají a dokonce je jejich frekvence rozesílání ještě větší než dřív," vysvětlil pro Aktuálně.cz Drahoš.

Senátor podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy podle § 184 odst. 1 a 2 zákona č. 40/2009 Sb. K oznámení ještě přidal blíže nespecifikované podklady, které podle něj mohou policii pomoci identifikovat šiřitele lží. "Ve virtuálním prostředí musí právo platit stejně jako v reálném světě. Šíření nenávisti, poplašných zpráv či prokazatelných lží si nesmíme nechat líbit a musíme se jim důrazně postavit," tvrdí tento bývalý předseda Akademie věd ČR.

Policie dřívější oznámení odložila

Policie už v minulosti řešila podobné trestní oznámení, které podal jeden z občanů na Oldřicha Lukáše. Tento muž v prezidentské kampani rozesílal e-maily, ve kterých byly lži o Drahošovi.

"Nadnárodní síly temna už nezakrytě vytáhly do boje za zničení bílé rasy a české země," tvrdil Lukáš a citoval proruský web Aeronet, že prý má Drahoš homopedofilní sklony a slouží "iluminátským rodinám, usilujícím o vyhlazení velké části světové populace se Slovany v čele". Policie oznámení odložila s tím, že prý Lukáš rozeslal maily jen svým známým a voliči se mohli rozhodovat podle mnoha jiných, už ověřených informací.

Na množství lživých informací proti Jiřímu Drahošovi poukazovaly v minulosti různé organizace i média. Například iRozhlas.cz po prezidentské volbě v roce 2018 poukázal na to, že Česko zažilo nejmasovější nárůst dezinformací, které nejčastěji mířily právě proti Drahošovi. 

"Existují i protizemanovské, ale ten poměr je 30:1," sdělil vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace na Univerzitě Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. Toto centrum se zabývalo šířením lživých informací v e-mailech. Podle výzkumu šířili e-maily především starší lidé, 35 procent bylo ve věku 55 až 64 let a 47 procent byly osoby starší 65 let. Také výzkum společnosti Prague Security Studies Institute, která analyzovala senátní kampaň, ukázal velké zaměření dezinformačních webů na Drahoše. Jiných kandidátů si téměř nevšímaly.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy