Do USA pojedete bez víz už letos, slíbili Američané

pat, eli
6. 2. 2008 17:22
Americký zástupce jednal dnes v Praze
Foto: Policie ČR

Praha - Ještě v letošním roce by mohli Češi jezdit do Spojených států bez víz. Naději, že se završí dlouholeté úsilí české diplomacie ve středu v Praze zatím nejsilněji podpořil zástupce amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Richard Barth.

Řekl, že Česko a Spojené státy se přiblížily k závěrečným dohodám o bezvízovém styku. Tomu brání podle něho už jenom zavedení elektronického systému ETA, který by mohl začít fungovat na přelomu srpna a září.

Podle americké strany neexistují žádné další překážky pro zrušení vízové povinnosti českým občanům. Obě strany plní to, k čemu se zavázaly a dlouhý proces vyjednávání bezvízového režimu tak skutečně může být dovršen letos na podzim.

"Po technické stránce je ten problém více méně vyřešen," potvrdil pro Aktuálně.cz premiér Mirek Topolánek (ODS). Zdržení podle něj mohou způsobit spíše ohledy na další členské země Evropské unie, které dosud mají s USA vízovou povinnost - Brusel přitom chce, aby země EU postupovaly společně.

Zrušení víz pro Čechy dlouhá léta bránil vysoký počet odmítnutých žádostí. Spojené státy však loni přijaly nový zákon, který stanovil pro zařazení do bezvízového režimu desetiprocentní hranici.

Tu Česká republika v současnosti bez problémů plní. Podle informací amerického velvyslanectví v Praze klesl počet odmítnutých žádostí z 9,5 procenta na 6,7 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy