Za úplatky a alkohol předepisoval lékař opiáty drogově závislým i dealerům

ČTK ČTK
21. 8. 2020 14:03
Za peněžité úplatky nebo i alkohol předepisoval recepty na opiáty podle policie praktický lékař z Prahy. Recepty, pro které si chodili do ordinace drogově závislí a dealeři, vystavoval lékař například na mrtvé pacienty. Policisté zadrželi jak třiašedesátiletého lékaře, tak další tři lidi, kteří si k němu pro recepty chodili a léky dál přeprodávali.
Při vyšetřování detektivové zjistili, že pro recepty na opiáty si do ordinace v drtivé většině případů chodili lidé s pestrou drogovou trestní minulostí.
Při vyšetřování detektivové zjistili, že pro recepty na opiáty si do ordinace v drtivé většině případů chodili lidé s pestrou drogovou trestní minulostí. | Foto: Shutterstock

Kauzou obchodu s recepty na opiáty v ordinaci lékaře ve Strojnické ulici v Praze 7 se policisté zabývali už od loňska. Mezi opiáty či opioidy patří léky jako morfin a kodein nebo nelegální drogy, jako je třeba heroin. "Minimálně za šest měsíců dokázal předepsat 218 receptů na 440 balení nejmenovaného léku, což činí 13 220 tablet. To je mnohonásobně větší množství farmaceutik, než je v dané lokalitě u praktických lékařů běžné," uvedla mluvčí. Není podle ní navíc vyloučeno to, že konečné množství nelegálně předepsaných léků bude ještě výrazně vyšší.

"V některých případech byly recepty vystaveny na osobu, která již nežila anebo se v danou dobu nacházela ve výkonu trestu odnětí svobody," doplnila Drábková.

Při vyšetřování detektivové zjistili, že pro recepty na opiáty si do ordinace v drtivé většině případů chodili lidé s pestrou drogovou trestní minulostí. Někteří z nich už v minulosti na ulici s opiáty obchodovali. Tři zadržení, kteří léky na recept od lékaře následně načerno prodávali, si podle policie takto vydělávali až 30 000 korun měsíčně.

Lékař, který podle policie recepty dealerům vydával, skončil ve vazbě. Hrozí mu trest až deset let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy