Tropické počasí potrvá až do konce týdne, teploty porostou k 34 stupňům Celsia

Domácí Domácí
23. 7. 2019 11:58
V Česku začíná série velmi teplých dnů. Tropické teploty naměří lidé na většině území. V úterý odpoledne mohou dosáhnout až 33 stupňů Celsia, od středy může být ještě o stupeň více. Vyplývá to z předpovědi, kterou na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. "Srážky se objeví až v závěru týdne s přicházející zvlněnou studenou frontou od západu," uvádějí meteorologové.
Výhled teplot v tomto týdnu | Video: windy.com

Kvůli očekávaným vedrům vydali meteorologové výstrahu, která platí od úterních 13:00. Při vysokých teplotách hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje a kombinovat je s minerálními vodami. V poledních a odpoledních hodinách by měli omezit fyzickou zátěž.

Meteorologové také doporučují omezit pohyb na přímém slunci, hodnoty UV indexu budou odpoledne velmi vysoké. Je proto vhodné nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle a chránit pokožku. Lidé by také neměli nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zejména v zaparkovaných autech.

Nejvyšší úterní teploty by měly vystoupat k 29 až 33 stupňům Celsia. Obloha bude jasná až polojasná. Jen na severovýchodě očekávají meteorologové o něco více oblačnosti a chladnější počasí - kolem 24 stupňů. I tam ale bude mraků v průběhu dne ubývat. Noční teploty pak dosáhnou 13 až 17 stupňů Celsia. 

Středa už bude ve znamení zcela jasné oblohy. Rtuť teploměru by měla ukazovat 30 až 34 stupňů Celsia, na severovýchodě kolem 28 stupňů. Noční teploty opět klesnou na 13 až 17 stupňů.

Ve čtvrtek, v pátek a sobotu pak zůstane počasí stejné. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 30 až 34 stupňům Celsia a obloha bude zcela jasná na většině území. Ochlazení přijde vždy až s večerem, kdy nejvyšší teploty dosáhnou 14 až 18 stupňů. Až v sobotu později odpoledne a večer dorazí na západě oblačnost a místy se objeví přeháňky nebo bouřky. 

Vyhlídka meteorologů na období od neděle do úterý uvádí, že by mělo být oblačno až polojasno, místy přeháňky nebo bouřky, zejména v Čechách. Postupně bude oblačnosti ubývat. Teploty se ovšem i v těchto dnech udrží vysoké. Zpočátku sice bude na západě "jen" kolem 26 stupňů, nejvyšší denní teploty ale naměří ve zbytku Česka od 28 do 33 stupňů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy