Ministerstvo chce usměrnit pravidla nakládání se vzorky DNA, policie by je mohla odebrat i dětem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 5. 2016 22:16
Ministerstvo vnitra chce, aby se nakládání se vzorky DNA nově řídilo zákonem. Dosud pravidla určovala sama policie. Uvedl to v sobotu server Česká justice. Zákon, jehož návrh ministerstvo předloží vládě, stanoví podmínky odběru či uchovávání DNA v databázi. Nově bude možné například odebrat vzorek i lidem mladším 15 let, a to v případě, že jim byla nařízena ochranná výchova. Novela by měla platit od příštího roku.
Banka DNA (ilustrační foto).
Banka DNA (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra plánuje změnit současnou "divokou" praxi v nakládání se vzorky DNA. Vládě předloží návrh zákona, uvedl v sobotu server Česká justice. Pravidla odebírání nebo uchovávání vzorků si nyní stanovuje policie sama, a to prostřednictvím utajovaného pokynu policejního prezidenta.

Policie už před čtrnácti lety uvedla do provozu Národní databázi DNA. V současnosti obsahuje zhruba 200 tisíc profilů DNA.

Novela ministerstva vnitra přesněji upravuje její účel vedení a obsah a stanovuje konkrétní podmínky pro likvidaci vzorků a profilů DNA. Databáze má obsahovat například profily DNA nalezených těl a částí těla, biologických stop zajištěných v rámci trestního řízení nebo podezřelých. Mají v ní být i profily lidí, kteří s uchováváním souhlasili - třeba příbuzných hledaných lidí nebo účastníků mimořádných plošných odběrů při závažných zločinech. Ty pak ale nemají být automatizovaně porovnávány s DNA u neobjasněných zločinů.

Ministerstvo chce navíc prosadit, aby mohla policie nově odebírat vzorek i lidem mladším 15 let, jimž byla uložena ochranná výchova. Vnitro uvádí, že toto oprávnění cílí na tzv. "dětské násilníky". Vzorky budou odebírány i kriminalistům či laborantům kvůli vyloučení kontaminace stop.

Odebraný vzorek pak má být podle novely zničen, pokud už byl využit ke stanovení profilu DNA. Právě to ale vloni kritizovala skupina poslanců v čele s Danielem Kortem (TOP 09). Ve spolupráci s nevládní organizací Iuridicum Remedium předložila vlastní návrh. Počítal s tím, že by se biologické vzorky zajištěné na místě činu uchovávaly po dobu 80 let. Jejich zničením, které prosazuje ministerstvo vnitra, se podle poslanců nenávratně zavírá možnost nápravy justičních omylů.

Iniciativu poslanců ministerstvo v předkládací zprávě k vlastnímu návrhu odmítlo. Vzorky chce uchovat jen do doby, než "splní svůj účel". "Odpadne-li tento účel, například ztotožnění totožnosti osoby či zjištění, že skutek příslušná obviněná osoba nespáchala, policie profily DNA bez zbytečného odkladu zlikviduje," napsalo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy