Ministerstvo chce usměrnit pravidla nakládání se vzorky DNA, policie by je mohla odebrat i dětem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 5. 2016 22:16
Ministerstvo vnitra chce, aby se nakládání se vzorky DNA nově řídilo zákonem. Dosud pravidla určovala sama policie. Uvedl to v sobotu server Česká justice. Zákon, jehož návrh ministerstvo předloží vládě, stanoví podmínky odběru či uchovávání DNA v databázi. Nově bude možné například odebrat vzorek i lidem mladším 15 let, a to v případě, že jim byla nařízena ochranná výchova. Novela by měla platit od příštího roku.
Banka DNA (ilustrační foto).
Banka DNA (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra plánuje změnit současnou "divokou" praxi v nakládání se vzorky DNA. Vládě předloží návrh zákona, uvedl v sobotu server Česká justice. Pravidla odebírání nebo uchovávání vzorků si nyní stanovuje policie sama, a to prostřednictvím utajovaného pokynu policejního prezidenta.

Policie už před čtrnácti lety uvedla do provozu Národní databázi DNA. V současnosti obsahuje zhruba 200 tisíc profilů DNA.

Novela ministerstva vnitra přesněji upravuje její účel vedení a obsah a stanovuje konkrétní podmínky pro likvidaci vzorků a profilů DNA. Databáze má obsahovat například profily DNA nalezených těl a částí těla, biologických stop zajištěných v rámci trestního řízení nebo podezřelých. Mají v ní být i profily lidí, kteří s uchováváním souhlasili - třeba příbuzných hledaných lidí nebo účastníků mimořádných plošných odběrů při závažných zločinech. Ty pak ale nemají být automatizovaně porovnávány s DNA u neobjasněných zločinů.

Ministerstvo chce navíc prosadit, aby mohla policie nově odebírat vzorek i lidem mladším 15 let, jimž byla uložena ochranná výchova. Vnitro uvádí, že toto oprávnění cílí na tzv. "dětské násilníky". Vzorky budou odebírány i kriminalistům či laborantům kvůli vyloučení kontaminace stop.

Odebraný vzorek pak má být podle novely zničen, pokud už byl využit ke stanovení profilu DNA. Právě to ale vloni kritizovala skupina poslanců v čele s Danielem Kortem (TOP 09). Ve spolupráci s nevládní organizací Iuridicum Remedium předložila vlastní návrh. Počítal s tím, že by se biologické vzorky zajištěné na místě činu uchovávaly po dobu 80 let. Jejich zničením, které prosazuje ministerstvo vnitra, se podle poslanců nenávratně zavírá možnost nápravy justičních omylů.

Iniciativu poslanců ministerstvo v předkládací zprávě k vlastnímu návrhu odmítlo. Vzorky chce uchovat jen do doby, než "splní svůj účel". "Odpadne-li tento účel, například ztotožnění totožnosti osoby či zjištění, že skutek příslušná obviněná osoba nespáchala, policie profily DNA bez zbytečného odkladu zlikviduje," napsalo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy