Babiš požádá poslance o důvěru 9. ledna, jednat o podpoře chce se všemi stranami

Domácí Domácí
12. 12. 2017 12:17
Nová vláda premiéra Andreje Babiše požádá o důvěru druhý lednový týden. Podle informací Aktuálně.cz před poslance kabinet předstoupí 9. ledna 2018.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Necelý měsíc má Andrej Babiš na to, aby svému menšinovému kabinetu vyjednal dostatečnou podporu. O důvěru totiž nová vláda sněmovnu požádá 9. ledna. Informaci Aktuálně.cz potvrdil zdroj blízký vedení strany. 

Do té doby chce Babiš znovu jednat se všemi zbylými osmi sněmovními stranami. Zatím ale žádná z nich oficiálně neslíbila, že pro kabinet její poslanci zvednou ruku, ani že odejdou ze sálu, a sníží tak potřebné hlasovací kvórum. 

Při hlasováních o složení sněmovních výborů ale hnutí ANO dosud několikrát podpořili poslanci SPD Tomia Okamury a komunisté. Otevřenou koalici s nimi přitom Babiš odmítá. Spekuluje se ale o tom, že by výměnou za body v programovém prohlášení mohly opuštěním sálu k důvěře vládě pomoci. 

O tom u koho a za co vyjednává podporu, Babiš nemluví ani se svými poslanci. "Babiš bude jednat. To je jediná oficiální informace, kterou máme," potvrdil Aktuálně.cz jeden ze zákonodárců hnutí. 

Sociální demokraté a lidovci jako jediní spolupráci s hnutím ANO zcela nevyloučili. Podmiňují ji ale tím, aby ve vládě nebyl Babiš, kterého sněmovna už jednou vydala k trestnímu stíhání a nyní o tomtéž bude znovu rozhodovat. To ale odmítá jak Babiš, tak vedení hnutí. " Andrej Babiš je náš předseda a vítěz voleb. Je snad elementární slušnost a logika, že má mít šanci sestavovat vládu," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

Menšinový kabinet složený z politiků a odborníků jmenuje Miloš Zeman zítra. Na to, aby požádal sněmovnu o vyslovení důvěry, má pak podle zákona 30 dnů. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy