Dcera Rudého kata rozdala dědictví těm, kterým ublížil

Domácí Domácí
30. 8. 2013 18:45
Dcera Karla Vaše dala část peněz třeba dcerám politických vězňů.
Rudý kat. Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš, známý svou mimořádnou krutostí a necitností.
Rudý kat. Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš, známý svou mimořádnou krutostí a necitností. | Foto: ČTK

Praha - Dcera komunistického prokurátora Karla Vaše, známého pro své kruté rozsudky také jako "rudý kat", věnovala dědictví po otci na dobročinné účely. Celkem se jedná o částku 400 tisíc korun, uvedla v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Soudce Vaš zemřel loni v prosinci, bylo mu 96 let. "Jsem otcem stále v myšlenkách pronásledovaná," říká nešťastně jeho dcera.

Otcovy peníze si dle svých slov nemohla nechat, protože na něj má hrůzné vzpomínky a stydí se na něj. Ona ani celá rodina se od něj nedočkali žádných lidských citů, těch prý vůbec nebyl schopen.

Jeho dceru trápí, že nemůže otcovy zlé skutky odčinit, alespoň částečně to chtěla udělat pomocí těchto zděděných peněz.

Rudý kat by byl z jejího výběru zděšen

Část proto věnovala historikům ze sdružení Post Bellum a Conditio humana, kteří mapují historii, zvláště pak nacistická a komunistická zvěrstva. Další část odeslala Dcerám 50. let, tedy dcerám politických vězňů z 50. let, které na dlouhá léta či navždy přišly o své rodiče i kvůli "děsivé aktivitě" prokurátora Vaše.

Další díl peněz se rozhodla věnovat Domovu seniorů v Praze 4, kde její otec zemřel a kde o něho pečovali "bez ohledu na to, kdo byl a jak se tam choval".

Část peněz má posloužit na anglický překlad knihy Přátelství navzdory Hitlerovi od Judity Matyášové. Ta pátrala po osudech osmdesáti židovských dětí, které za války vycestovaly za svobodou do Skandinávie, aby se zachránily před nacismem. Vaš byl totiž židovského původu, ale dokázal to utajit.

Blíže nespecifikovanou částku pak jeho dcera dala Nadaci pro transplantaci kostní dřeně.

V závěru rozhovoru pro  Lidovky.cz vyjádřila dcera přání, že by ráda inspirovala další potomky lidí, kteří za komunismu také páchali zločiny, aby se i oni podobně vypořádali s dědictvím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy