Dbalý z Nemocnice Na Homolce užíval kokain a pil, ale své jednání mohl ovládat, zjistili znalci

ČTK ČTK
9. 3. 2018 12:26
Dbalý je obviněný z ovlivňování veřejných zakázek nemocnice z roku 2009.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý.
Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lékař Vladimír Dbalý, který čelí obžalobě z korupce v Nemocnici Na Homolce, byl v době údajné trestné činnosti příčetný, ačkoliv požíval alkohol i kokain. U pražského městského soudu to v pátek uvedli znalci.

Dbalý, jenž se v minulosti opakovaně omluvil z jednání ze zdravotních důvodů, je podle nich schopen účasti u hlavního líčení. Dbalého advokátka vzápětí vznesla námitku podjatosti předsedkyně senátu za to, že soudkyně označila lékařovo dosavadní počínání za obstrukční.

Obžaloba viní Dbalého a dalších šest lidí z ovlivnění dvou zakázek nemocnice z roku 2009 - tendru na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Dbalý prý získal na úplatcích přes 27 milionů korun.

"Bylo prokázáno škodlivé užívání alkoholu, od roku 2010 též zneužívání kokainu a benzodiazepinu. Po celou dobu trestné činnosti byl však obžalovaný schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání a své jednání ovládat," řekl psychiatr Václav Fait, který Dbalého poprvé vyšetřil v květnu 2017 a poté ještě dvakrát. Podle znalce se tedy prokázalo pouze škodlivé užívání, nikoliv Dbalého závislost.

Dbalý k pátečnímu jednání nedorazil, jeho obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová přinesla soudkyni Silvii Slepičkové jeho omluvenku. Po prezentaci posudků obvinila soudkyni z podjatosti jak vůči Dbalému, tak i vůči své osobě.

"Dlouhodobě lze pozorovat jisté náznaky averze ze strany předsedkyně senátu i přísedících," podotkla advokátka. Slepičková nazvala při úterním hlavním líčení Dbalého jednání jako "čistě obstrukční" a upozornila, že další obstrukce tolerovat nebude.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy