Praha - Již třetí svědek odmítl vypovídat před soudem v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce.
Vladimír Kančev, bývalý jednatel firmy Pozemní a vodní stavby, využil práva nevypovídat, protože by mu mohlo hrozit trestní stíhání. Podle obžaloby se podílel na výrobě fiktivních faktur. Mezi obviněnými ale není.
Kančev přišel k hlavnímu líčení, které řídí od loňského srpna Krajský soud v Praze, ale odmítl vypovídat. Soudce Robert Pacovský proto přečetl jeho dřívější výpověď před policií. Měl prý na starost vytvoření faktur za několik milionů korun za práci, která se ve skutečnosti nevykonala.
Peníze byly pro firmu Fisa, které šéfuje jedna z obžalovaných, podnikatelka Ivana Salačová. Ta se jako jediná přiznala ke korupci. Obžaloba pro ni za to navrhuje pozici spolupracující obviněné. Mohl by jí hrozit nižší trest.
Kančev označil peníze jako provizi nebo úplatek. Policii řekl, že "to mělo prý být pro pana Ratha, ale mohl být prý popletený médii; buď šlo o získání zakázky, nebo převedení peněz".
Faktury vytvářel údajně proto, aby mohl dál pracovat pro společnost Fisa. "Chtěl jsem vyhovět paní Salačové. Když chce někdo dostat práci, musí se dát úplatky," řekl Kančev policii s tím, že to tak vyplynulo z jednání se Salačovou.
Podobně jako Kančev dříve odmítla vypovídat Věra Bohuslavová, která pracovala ve firmě organizující veřejné zakázky. Podle obžaloby dodávala zaměstnancům podklady pro zpracování zadávací dokumentace.
Hovořit nechtěl také stavbyvedoucí Miroslav Červený, o kterém obžaloba tvrdí, že se stejně jako Kančev podílel na tvorbě falešných faktur. Pracoval ve firmě Konstruktiva Branko, která získala zakázku na opravu zámku v Buštěhradu.
V obžalobě se o něm píše, že podle důkazů zamlčel podstatné okolnosti. Podle žalobce Petra Jiráta ale není zcela zřejmé, zda věděl, že se falešnými fakturami měly vytvářet peníze na údajné úplatky.
Rath v reakci na přečtenou výpověď Kančeva uvedl, že je to ukázka dezinformací, které podle něj od začátku šířila tehdejší dozorující žalobkyně z Ústí nad Labem Lenka Bradáčová, která nyní šéfuje Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. Případ později dostal na starost středočeský státní zástupce Petr Jirát.
Rath: Bradáčová si na kauze udělala kariéru
"Neví, jestli to bylo z médií, ale asi to (peníze) mohlo být pro mě," komentoval výpověď Kančeva. Bradáčová podle Ratha "téměř online informovala o probíhajících zásazích různými poloinformacemi a dezinformacemi".
"Zásadním způsobem mohla ovlivnit řadu svědků, kteří o věci nic nevěděli, nebo měli jen částečné informace. Mediální prostor byl od začátku zaplněn zprávami, že šlo o úplatky Ratha a peníze pro sociální demokracii," dodal exposlanec. Žalobkyně si prý "kauzu vyrobila a udělala si na ní kariéru".
Bradáčová již dříve řekla, že podobná vyjádření patří k obhajobě obžalovaného a nechce se k nim více vyjadřovat.
Obžaloba v kauze viní skupinu lidí z ovlivňování stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji. Tendry byly údajně předem domluvené pro vybrané firmy za úplatek. Rath podle státního zástupce o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se o provize.
Exposlanec obvinění odmítá a již dříve uvedl, že policie řadu důkazů nedala do spisu a nakládala s nimi účelově. Mezi dalšími obžalovanými jsou mimo jiné šéfové a manažeři firem, které se obchodních soutěží účastnily.