Čunek podá trestní oznámení kvůli konkurzům v kauze H-System

ČTK ČTK
28. 5. 2015 15:54
Trestní oznámení míří na konkurzní správkyni Ivu Fialovou Ištvánkovou, protože podle senátora nevýhodným prodejem domu poškodila věřitele.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátor KDU-ČSL Jiří Čunek se rozhodl podat trestní oznámení na konkurzní správkyni Ivu Fialovou Ištvánkovou.

Podle něj prodejem domu jednoho z klientů H-Systemu za velmi nízkou sumu poškodila věřitele této zkrachovalé firmy, k nimž patří i její klienti. 

Důvodem je podle senátora postup konkurzních správců v případě Jaroslava Sýkory.

Jeho dům ve Velkých Přílepech, do kterého investoval přes sedm milionů korun, byl prodán za 1,114 milionu korun firmě CIB Property. Letos v lednu soud rozhodl, že se Sýkora musí z domu vystěhovat.

Nebyl to konkurz, ale rozkrádání

Za podobně nízké částky byl podle Čunka rozprodáván i další majetek H-Systemu."Z mého pohledu je konkurz veden tak, že se to dá nazvat rozkrádáním," uvedl senátor.

Konkurzní správci podle něj nevyužili možnost pozemky a další nemovitosti prodat v dražbě. "Nikdo z nás by malinkým inzerátem ve velkých novinách neprodával majetek za stamiliony korun," podotkl Čunek.

Senátor připomněl, že příští čtvrtek bude vrchní soud rozhodovat o odvolání konkurzního správce Josefa Monsporta proti verdiktu Městského soudu v Praze, který zamítl návrh na vystěhování šesti desítek klientů H-Systemu z domů v Horoměřicích, které si podobně jako Sýkora dostavěli.

Za tunelování na 12 let za mříže

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy.

Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení.

Jeho opakovaným žádostem o podmínečné propuštění sice prvoinstanční soud vyhověl, naposledy toto pondělí, odvolací Městský soud mu dosud vždy věc vracel k došetření, poznamenal Čunek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy