Čunek podá trestní oznámení kvůli konkurzům v kauze H-System

ČTK ČTK
28. 5. 2015 15:54
Trestní oznámení míří na konkurzní správkyni Ivu Fialovou Ištvánkovou, protože podle senátora nevýhodným prodejem domu poškodila věřitele.
Jiří Čunek
Jiří Čunek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátor KDU-ČSL Jiří Čunek se rozhodl podat trestní oznámení na konkurzní správkyni Ivu Fialovou Ištvánkovou.

Podle něj prodejem domu jednoho z klientů H-Systemu za velmi nízkou sumu poškodila věřitele této zkrachovalé firmy, k nimž patří i její klienti. 

Důvodem je podle senátora postup konkurzních správců v případě Jaroslava Sýkory.

Jeho dům ve Velkých Přílepech, do kterého investoval přes sedm milionů korun, byl prodán za 1,114 milionu korun firmě CIB Property. Letos v lednu soud rozhodl, že se Sýkora musí z domu vystěhovat.

Nebyl to konkurz, ale rozkrádání

Za podobně nízké částky byl podle Čunka rozprodáván i další majetek H-Systemu."Z mého pohledu je konkurz veden tak, že se to dá nazvat rozkrádáním," uvedl senátor.

Konkurzní správci podle něj nevyužili možnost pozemky a další nemovitosti prodat v dražbě. "Nikdo z nás by malinkým inzerátem ve velkých novinách neprodával majetek za stamiliony korun," podotkl Čunek.

Senátor připomněl, že příští čtvrtek bude vrchní soud rozhodovat o odvolání konkurzního správce Josefa Monsporta proti verdiktu Městského soudu v Praze, který zamítl návrh na vystěhování šesti desítek klientů H-Systemu z domů v Horoměřicích, které si podobně jako Sýkora dostavěli.

Za tunelování na 12 let za mříže

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy.

Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka byl za vytunelování společnosti pravomocně odsouzen na 12 let vězení.

Jeho opakovaným žádostem o podmínečné propuštění sice prvoinstanční soud vyhověl, naposledy toto pondělí, odvolací Městský soud mu dosud vždy věc vracel k došetření, poznamenal Čunek.

 

Právě se děje

Další zprávy