Čunek: Majetek po společnosti H-System přeprodali za třicetinásobek původní ceny

Markéta Jakicová
11. 9. 2018 18:26
Na Čunka kvůli jeho výrokům podala trestní oznámení advokátka Hana Marvanová, konkurzní správce Josef Monsport to plánuje.
Foto: DVTV

Praha - Senátor za KDU-ČSL a zlínský hejtman Jiří Čunek je připravený doložit svá tvrzení, že majetek zkrachovalé firmy H-System byl prodán nevýhodně. Noví majitelé jej podle něj přeprodali za třicetinásobek ceny, za kterou konkurzní správce majetek původně prodal. Senátor svá tvrzení v úterý před novináři dokládal materiály, jimiž se chce bránit proti plánovanému trestnímu oznámení od konkurzního správce Josefa Monsporta.

"Pozemky, které správce zhodnotil na 36,5 milionu korun, byly přeprodány za 1,293 miliardy korun. To nejsou odhadní ceny, to jsou opravdové částky, za které se tyto majetky prodaly těmi, kteří je nakoupili," vysvětlil Čunek na setkání s novináři.

Senátor mimo jiné poukázal na další podniky, které podle něj Monsport využil stejným způsobem. "Jedná se například o společnosti Beseda Holding, Econ a další, jejichž řízení fungovalo stejně. Systém vykazuje řadu podobných kroků, které by měla prošetřit policie," doplnil.  

Advokátka skupiny klientů H-Systemu Hana Marvanová podle něj nemluví pravdu, když říká, že nebyla ve věřitelském výboru. "Tvrdí, že nebyla ve věřitelském výboru, ale že také nebyla u jednotlivých prodejů, bohužel máme důkazy, že na jednání věřitelského výboru její jméno figurovalo," doplnil Čunek.

Správce konkurzní podstaty po zkrachovalé společnosti H-system Josef Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková v srpnu oznámili, že chtějí na Čunka a další osoby podat trestní oznámení kvůli jejich výrokům o nakládání s majetkem H-Systemu. Podle Fialové Ištvánkové jde zejména o Čunkovo tvrzení, že správci konkurz "rozkradli" a některé pozemky prodávali pod cenou.

Čunkovy výroky odmítá i Marvanová. Se sdružením bývalých klientů H-Systemu Maják už podala trestní oznámení pro podezření z pomluvy jak na senátora, tak na zakladatele H-Systemu Petra Smetku, který si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. "Čunkovy výroky jsou lživé, nehorázné a skandální," řekla Marvanová ČTK. Znovu důrazně odmítla, že by byla členkou výboru.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy