"Daňový ráj pro bohaté, peklo pro ty dole." ČSSD jednohlasně potvrdila Zaorálka jako volebního lídra

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová ČTK Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová, ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2017 16:20
Původně měla být sobota pro sociální demokraty velkým dnem, na které chtěl Bohuslav Sobotka a volební manažer Jan Birke slavnostně představit volební program s volební kampaní. Všechno je ale jinak. Sobotka pod tíhou padajících preferencí strany odstoupil a jednání ČSSD proběhlo už pod taktovkou nové dvojice - Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka.
Video: Lubomír Zaorálek na programové konferenci - ukázka z projevu. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Sociální demokraté jednali v sobotu dopoledne o tom, jak oslovit mnohem větší množství voličů. Už ráno se sešlo předsednictvo strany, které potvrdilo jako volebního lídra místopředsedu strany a ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka.

Bohuslav Sobotka přijel na jednání už "jen" jako premiér a lídr jihomoravské kandidátky v uvolněné náladě. Usmíval a bylo na něm vidět, že mu nová role svědčí. Na zasedání vystoupil jako první, následoval Lubomír Zaorálek a úřadující místopředseda Milan Chovanec. Rokování sociálních demokratů bylo přitom krátké, začalo v deset hodin a skončilo ještě před polednem.  

"Když roste ekonomika, a nám se ekonomiku povedlo nastartovat, je důležité, aby rostla životní úroveň lidí," řekl v úvodu svého projevu Sobotka. Během následujících dvaceti minut rekapitulovat práci a výsledky vlády.

"V naší zemi konečně začaly růst mzdy. Za dobu naší vlády vzniklo více než dvě stě tisíc nových pracovních míst," uvedl premiér a dodal, že si jeho vláda vynutila na soukromých dopravcích zvýšení platů řidičů.

Připomněl v této souvislosti růst platů zdravotních sester, podporu pracujících rodin s dětmi nebo investice do kapacit mateřských a základních škol. "Sociální demokracie roky prosazovala zákon o prokazování původu majetku a dnes můžeme říci, že jsme to prosadili, byť se na to koaliční partneři netvářili," pokračoval premiér v bilančním proslovu.

Sobotka hovořil i o bezpečnosti, která se od nástupu současní vlády v Evropě podle něj zhoršila. "Stát musí lidem garantovat jejich bezpečí a stát proto musí využít všechny nástroje, které má k dispozici," uvedl Sobotka s tím, že to byl důvod, proč zvýšili počty policistů, zvedli výdaje na armádu a posílili tajné služby.

Chovanec: Otevřeme hradby a pojďme na zteč

Ministr a budoucí volební lídr ČSSD Zaorálek hovořil po Sobotkovi. Zmínil i několik příkladů, co se sociálním demokratům nepovedlo a co musí dělat jinak.

Výběr z programu ČSSD

Zaměstanci

Sociální demokracie podle předvolebního programu zavede pět týdnů dovolené. Do roku 2022 pak chce zvýšit průměrnou mzdu na 40 tisíc měsičně.

Podniky

Strana chce progresivní zdanění bank a velkých firem se zisky nad 100 milionů korun.

Daně

V programu je slib snížené desetiprocentní DPH na základní potraviny jako pečivo, mléko, masa či ovoce a zeleninu.

Senioři

"Udržíme hranici věku odchodu do důchodu na 65 letech a budeme pravidelně navyšovat penze," píše ČSSD v programu.

Školství

Slibují prodloužení provozní doby mateřských škol a zavedení sítě mikrojeslí. Platy učitelů by se měly dostat na 130 procent průměrné mzdy.

Bydlení

Zvýšení životní úrovně mají zajistit bezúročné půjčky na bydlení a zvýhodněné novomanželské půjčky.

Doprava

Cestování na jednu jízdenku bez ohledu na dopravce a jízdné zdarma (železnice a autobusy) také pro středoškoláky a seniory nad 65 let.

"Pokud chceme pořádek a spravedlivý daňový výběr, mělo to platit pro všechny a tohle se nám ve vládě bohužel nepovedlo," řekl ministr zahraničí, když jmenoval neúspěchy ČSSD.

"Stále vytváříme daňový ráj pro bohaté a daňové peklo pro ty, co jsou dole," dodal. 

Úřadující místopředseda Chovanec vyzval členy širšího vedení, aby se pustili do boje o vítězství ve volbách.

"Máme na to, abychom uspěli. Musíme být ale orchestrem, který hraje jednu jasnou notu. Je třeba otevřít hradby a jít na zteč," uvedl Chovanec, podle kterého má Zaorálek do kampaně hodně energie.

Kampaň je sice podle jejího bývalého šéfa volebního manažera Jana Birkeho připravená, ale Zaorálek do ní zřejmě ještě zasáhne. Minimálně obmění tým, který se na její přípravě podílí.

"V poslední době mně připadalo, že dynamika vedení kampaně byla poměrně nízká. Připadalo mi, že v prezentaci docházelo k chybám, říkali jsme některé velmi obecné věci, kterým bylo těžké rozumět," uvedl Zaorálek.

Kampaň podle jeho představ by měla být srozumitelnější. V pondělí se proto půjde podívat na to, co už je přichystané. "Styl kampaně a možná i její estetiku bych se pokusil změnit," dodal.

Na jednání předsednictva dorazil také bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, kterého sice vedení ČSSD ještě za Sobotky vyškrtlo z kandidátky, ale on by se na ni rád vrátil.

Chovanec ale v pátek Aktuálně.cz sdělil, že trvá na tom, aby Zimola na kandidátce nebyl. Zimola má právo se jednání předsednictva účastnit, protože figuruje mezi 33 členy předsednictva s hlasem rozhodujícím.

Babiš: ČSSD svůj program stejně neplní

Pravicová opozice ODS a TOP 09 označila program sociální demokracie za nesplnitelné sliby a populismus. "ČSSD se svým velmi socialistickým a populistickým programem snaží dostat zpět své bývalé levicové voliče, které vidí u ANO," řekl ČTK předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Samozřejmě to není program pro budoucí prosperitu a konkurenceschopnost země," dodal.

Podle šéfa vládního hnutí ANO Andreje Babiše sociální demokraté svůj program opakovaně neplní. Poukázal při tom na slib do sněmovních voleb v roce 2013, že zruší církevní restituce. "Díky ČSSD se zneužívají sociální dávky a lidi, kteří by mohli pracovat, nepracují, protože žijí z dávek, které často pobírají na svoje děti," citovala šéfa ANO Česká televize.

Předsedu lidovců Pavla Bělobrádka program ČSSD nepřekvapil. "Samozřejmě sociální demokracie nabízí levicový program," řekl Bělobrádek.

Emoce a charisma nebyly silnou stránkou Bohuslava Sobotky, říká senátor Jiří Dienstbier /ČSSD/. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N, podle nějž už tak policie nyní může vrátit spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a z dalších trestných činů. Za to mu vyměřil 14 let vězení a trest propadnutí majetku. Vůči tomuto rozhodnutí soudu první instance se lze odvolat.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který byl odsouzen, byť nepravomocně, po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlamentních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Zdroj: ČTK
Další zprávy