Co zbylo z Jáchymovského pekla dvacet let po Sametové revoluci

Co zbylo z Jáchymovského pekla dvacet let po Sametové revoluci
Palečkův hrad. Nejbizarnější pozůstatek lágru Rovnost. Pro zkrášlení apelplacu si ho nechal od muklů postavit sadistický velitel tábora František Paleček.
Mapa jáchymovských lágrů podle leteckých snímků z roku 1952.
Rudá věž (Věž smrti) - pracoviště lágru ve Vykmanově s krycím označením "L".
Ruda se zde zpracovávala v přízemní budově s několikaposchoďovou věží. V přízemí byl velký mlýn, který měl velká kola s hnacími řemeny. Vše bylo bez ochranných sítí a kropení vodou. Kolem dokola byly uzamčené boxy, ve kterých byla složena čistá ruda. Svážela se tam ze všech šachet z celé republiky. Ruda se drtila ve velkém mlýně. Odtud odjížděly vlaky plné uranu do Sovětského svazu.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
29. 1. 2010 15:29

Jáchymovsko/Praha - V Praze začala výstava, na níž bývalí vězni z jáchymovských dolů prezentují kus osobní i národní historie.

Výstava Vyneseno z lágru v sídle Nadace Olgy Havlové na Senovážném náměstí je oslavou maličkostí, které odsouzencům do pracovních táborů umožnily přežít.

Snímky z výstavy si můžete ve zvláštní fotogalerii prohlédnout zde.

Fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek se už před časem vypravil po stopách toho, co z jáchymovského pekla zůstalo.

Rovnost, Svornost, Bratrství, Nikolaj, Eliáš, Barbora - to jsou jen některá jména koncentráků, kterými v průběhu 50. let dvacátého století prošly desetitisíce politických vězňů komunistického režimu.

Prohlédněte si znovu místa, která by neměla být zapomenuta. Třeba Rudou věž, též zvanou věž smrti, nejobávanější místo ze všech lágrů. Nebo bizardní hrádek, pro okrášlení apelplacu tábora Rovnost...

Informace pod fotografiemi od jáchymovského mukla Františka Šedivého a z www.protikomunisticke.misto.cz

 

Právě se děje

Další zprávy