Co vzkázal k Toskánské kauze šéf ČEZ Martin Roman

Domácí Domácí
2. 8. 2009 19:00
Dokument: Přečtěte si prohlášení společnosti

Dokument - Přečtěte si prohlášení, které jménem šéfa ČEZ Martina Romana rozeslal k dovolené v Itálii tiskový odbor společnosti.

Prohlášení

1.

Martin Roman jezdí do Toskánska na dovolené již několik let. Již loni byl ve stejném termínu na stejném místě a při odjezdu si objednal pronájem stejného domu i na příští léto. Svůj pobyt v Itálii s nikým nekoordinoval a neplánoval, dovolenou trávil se svou rodinou.

Pro jeden ze dnů využil nabídku Aleše Řebíčka na výlet na jeho lodi. Aleš Řebíček ho k lodi doprovodil, ukázal mu, kde parkuje a představil ho řidiči, výletu se již neúčastnil. Při nastupování na loď krátce potkal Mirka Topolánka a další známé, kteří nastupovali do sousedních lodí.

To, že navštívili stejnou oblast, není až tak překvapující, neboť se jedná o velmi příjemné místo u moře, které je v dojezdové vzdálenosti od Prahy (podobně jako se lidé v zimě schází ve Špindlerově Mlýně, aniž by se dopředu domlouvali).

Martin Roman tedy žádnou dovolenou nikomu neorganizoval, neplatil, ani svou dovolenou netrávil s nikým jiným než se svou rodinou. V setkání lidí, kteří si pro svou dovolenou vybrali stejnou část Itálie, nevidíme nic podezřelého či dokonce neetického.

2.

Vladimír Johanes pracuje pro Skupinu ČEZ především v oblasti zahraničních akvizic.

Není tedy žádným lobbyistou ČEZ v České republice a také neměl nic společného s projednáváním transpozice evropské směrnice o povolenkách do českého práva.

3.

Přidělování povolenek energetickým společnostem není žádným dárkem společnosti ČEZ, za který by společnost měla někomu prokazovat vděčnost (mimochodem ani M. Topolánek ani A. Řebíček pro povolenky nehlasovali).

Přijatá úprava je zcela v souladu s právem EU a to jeho literou i duchem. Účelem legislativy EU v této oblasti je snížení emisí CO2, nikoli vylepšení rozpočtů členských zemí. Přijaté řešení je naprosto transparentní. Energetické společnosti se zaváží investovat předem definovaný objem prostředků do modernizace infrastruktury a životního prostředí ze svého vlastního rozpočtu s tím, že v budoucnu - po roce 2012 - za to získají odpovídající objem povolenek zdarma. Všechny tyto investiční plány budou konkrétní a veřejné, schválí je vláda a předloží Evropské komisi.

Obvykle citovaná hodnota povolenek pro ČEZ neodpovídá realitě. Při budoucí ceně povolenky 13 EUR (dnešní ceny) a kursu 27 CZK/EUR a nominálních cenách vychází derogace pro ČR 55 mld. Kč a pro ČEZ 33 mld. Kč. Při započtení časové hodnoty peněz však (diskont 8%) vychází hodnota povolenek v reálných cenách pro ČR 35 mld. Kč a pro ČEZ 21 mld. Kč.

Jsme přesvědčeni, že tímto způsobem je možné nejlépe dosáhnout skutečné modernizace energetiky a snížení emisí CO2. Úskalí řízení projektů přímo státem ukazuje i projekt Zelená úsporám.

Eva Nováková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ

 

Právě se děje

Další zprávy