Cirkusáci založili stranu, chtějí dobýt česká města. Prahu může řídit klaun

Radek Dragoun Radek Dragoun
23. 8. 2018 14:10
Za hnutí s názvem Jauner Československo 2018 kandidují lidé z cirkusové branže, v Praze o hlasy budou usilovat i tři členové slavné rodiny Berousků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Cirkusáci mají od června vlastní politické hnutí s názvem Jauner Československo 2018. A hned v říjnových volbách se budou ucházet o místa v zastupitelstvech několika českých měst včetně Prahy nebo Olomouce, kde dokonce v obou případech kompletně naplnili kandidátní listinu.

Voliči v hlavním městě tak budou moci na magistrát dostat majitele cirkusů Andres, Humberto, Originál Berousek nebo Sultán, zastupiteli se mohou stát klaun, jezdec v glóbusu smrti, několik akrobatů na koních či drezér exotických zvířat.

Podle majitelky cirkusu Andres Anny Alešové, která je trojkou pražské kandidátky, nejsou podmínky pro vykonávání jejich povolání optimální, a i proto se rozhodli kandidovat. "Cirkus je pro děti, je to kultura. Chtěli bychom, aby se pro nás zlepšily podmínky, abychom třeba nemuseli tolik platit za pozemky. V České republice jsou jenom dvě místa, kde něco pro cirkusy a děti dělají. Jenom plaťte, plaťte, i za ty reklamy je to spoustu peněz," říká Alešová, se kterou společně kandiduje také její manžel a syn.

"Chtěli bychom také uhájit, aby tady v republice zůstala zvířátka, protože to stálo spousty peněz a hodně proti nám bojují zelení a my se chceme bránit, protože pro kulturu se dělá hrozně málo," dodává.

O hlasy na pražské kandidátce se budou rovněž ucházet tři členové slavné cirkusácké rodiny Berousků. Erik, majitel cirkusu Sultán, nechtěl okolnosti své kandidatury komentovat s tím, že je v zahraničí.

Jiří, kterému patří cirkus Originál Berousek, odmítl, že by kandidoval, přestože na listině je uvedené jeho jméno včetně správného zaměstnání a věku. "Určitě nekandiduji. Já to nechávám na lidech, kteří tomu rozumí. Já dělám věci, které umím. Je možné, že mě tam někdo napsal. Vím, že se mě na to ptali, ale já jsem řekl, že určitě ne," sdělil principál.

Největší zastoupení na pražské kandidátce má však jméno Helfer, je na ní hned devětkrát, přičemž většina z nich má jako své povolání uvedené "majitel lunaparku".

Předsedou hnutí je artista Václav Šimek, který se už pokoušel do politiky prorazit. Před dvěma lety však v senátních volbách za krajně pravicovou Národní demokracii neuspěl, v prvním kole nezískal ani procento hlasů. Nyní povede kandidátku Jauner v Olomouci.

Stranu i sám založil. Slovo Jauner je světským výrazem pro cirkusáky, dodatek Československo 2018 pak podle Šimka souvisí s výročím sta let vzniku republiky. "Nesmírně si jí vážím, a to s odkazem na skutečnost, že tisíce našich blízkých z řad předků žili, pracovali, bojovali, krváceli, umírali pro společný stát dvou bratrských národů," píše Šimek na svých stránkách.

To je také jediné místo, kde lze zatím nalézt program hnutí, neboť strana své vlastní stránky nemá. Voličům slibuje, že zruší DPH na školní potřeby, dohlédne na práci OSN a reviduje ji, přísněji dohlédne na neziskovky nebo na spravedlivější přepočet silniční daně.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy