Chyby jsme vychytali, hlásí Dobeš při startu maturit

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 5. 2011 15:24
Státní maturitní zkoušky začaly na dvaašedesáti školách
Ministr školství Josef Dobeš (VV).
Ministr školství Josef Dobeš (VV). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatím na dvaašedesáti středních školách začaly tento týden ústními zkouškami z češtiny a cizích jazyků maturity v nové podobě. Další školy se budou připojovat v následujících týdnech.

Nejvíce škol - 593 - nechalo ústní zkoušku na poslední květnový týden a  pak bude plynule pokračovat v jednotných písemných testech. Celkem bude na 1262 školách maturovat bezmála sto tisíc studentů. Nejpozději do 20. června by maturanti měli mít v ruce svá vysvědčení.

Podle ministra školství Josefa Dobeše jsou školy na státní maturity připravené. "Po technické stránce jsou k dnešnímu dni všechny chyby vychytané."

 

Teď podle něj více než na práci úředníků závisí úspěch maturit na ředitelích škol. "Poslal jsem jim už děkovný e-mail, že do toho se mnou jdou. Generálka ukázala, že úspěch zkoušky závisí hlavně na jejich nasazení," dodal Dobeš.

On sám chce teď začít školy objíždět a "přepadové" návštěvy plánuje i v Cermatu, organizaci, která zajišťuje přípravu nových maturit. Do škol míří i komisaři České školní inspekce. Celkem pokryjí asi deset až patnáct procent všech škol.

Lehká verze zvítězila

Podle dat Cermatu se většina studentů zalekla výsledků říjnové generálky a raději zvolila lehkou verzi maturitní zkoušky.

Organizace státních maturit:

  • 2. až 27. května - ústní zkoušky
  • 30. května až 7. června - písemné zkoušky
  • 30. května - 16. června - zpracování a vyhodnocení výsledků

Společné písemné zkoušky se skládají z češtiny a studenti si mohli vybrat mezi matematikou a cizím jazykem.

Lehčí verzi u všech tří předmětů zvolilo více než devadesát procent studentů. "Cizí jazyk si vybralo šedesát procent, matematiku 40 procent," informoval ředitel Cermatu Pavel Zelený.

Letos výjimečně mají studenti možnost zvolit si těžší verzi zkoušky jako nepovinnou a podle ředitelů škol toho například gymnazisté hojně využili.

 

Právě se děje

Další zprávy