Chovanec: Díky lánské schůzce jsme nedopadli jako ODS

Václav Dolejší
13. 3. 2015 10:28
Milan Chovanec včas přeskočil do tábora Bohuslava Sobotky a stal se ministrem vnitra. A teď usiluje o post prvního místopředsedy ČSSD.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Ministerstvo vnitra

Praha - Spiklenecká schůzka pěti lídrů ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech krátce po uzavření volebních místností v říjnu 2013 byla to nejlepší, co sociální demokraty v posledních letech potkalo.

Je o tom přesvědčený jeden z jejích účastníků – Milan Chovanec. Jisté je, že on z ní vyšel jako vítěz. Díky tomu, že včas přeskočil do tábora Bohuslava Sobotky, se později stal ministrem vnitra. A na pátečním sjezdu ČSSD pravděpodobně bude zvolen prvním místopředsedou strany.

"Lánská schůzka byla jen vyústění situace, kdy bylo potřeba vyvolat nějakou změnu. Já tehdy nic tajného nevyzradil, neměl jsem důvod tajit schůzku u prezidenta v Lánech, kde jsem dostal guláš a vedli jsme politickou debatu, na jejímž konci určitě nebyla výzva k puči. Co se potom odehrálo, to nás posílilo a dnes je sociální demokracie stabilní partaj," řekl bývalý plzeňský hejtman v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

A dodal: "Jsme poslední kamennou stranou, která má nějakou sílu a budoucnost. Bez toho povolebního procesu bychom dneska pravděpodobně na tom byli podobně jako ODS. Předsedovi Sobotkovi jsem vděčný za to, že po tom, co se stalo, začal tu stranu okamžitě stmelovat."

ČSSD byla dvouhlavou stranou

Podle Chovance, který v době předčasných voleb zastával kromě hejtmana i post řadového místopředsedy ČSSD, byla partaj dlouhodobě rozštěpená. On, tak jako po celou svoji politickou kariéru, stál mezi oběma proudy – měl dobré vztahy se Sobotkou i jeho dlouhodobým kritikem, jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem.

"Před sněmovními volbami v říjnu 2013 byla sociální demokracie dvouhlavou stranou. Ono se to dneska vztahuje pouze k té lánské schůzce, ale když se podíváte zpátky, tak tam bylo víc věcí: Prozrazené dokumenty v rámci strategie voleb nebo prozrazená povolební schůzka s komunisty, kdy na předsedu Sobotku čekali novináři před vchodem. Vzpomeňte si, že ústřední výkonný výbor zhruba měsíc před volbami hlasoval v tajné volbě o tom, jestli má nebo nemá být náš předseda kandidátem na premiéra," zavzpomínal Chovanec s tím, že je unavovalo, jak se na jednáních nejvyšších stranických orgánů pořád Sobotka s Haškem o něco přeli.

Chovanec získal vliv

Poté, co se Sobotkovi podařilo na podzim 2013 mimo jiné s pomocí mladých sociálních demokratů sdružených kolem Jiřího Dienstbiera pokus o stranický převrat odvrátit, postupně své oponenty (kromě Haška například exšéfa poslanců Jeronýma Tejce či senátora Zdeňka Škromacha) připravil o většinu vlivu. Chovancovi, který mu také pomohl vnitrostranickou při vyhrát, naopak dovolil vyrůst.

Nyní ministr vnitra, jenž má přezdívku zrádce zrádců, prohlašuje, že bude stát Sobotkovi pevně po boku, že mu bude krýt záda a že jej bude následovat i do politického důchodu: "Určitě předsedovi strany kudlu vrážet do zad nebudu a nechci. Přál bych si, abychom v dalších volbách vítězství obhájili a aby byl pan předseda Sobotka premiérem nejen toto období, ale i příští. Já žádnou jinou ambici nemám."

Ani nechce být premiérem a příštím šéfem ČSSD, z čehož jej mnozí podezírají? "Slávkovi Sobotkovi je o rok míň než mně a je to enormně pracovitý a slušný člověk. Já bych celkem rád odcházel z politiky spolu s ním. Kdyby jemu bylo 55 a mně o deset let míň, tak by mělo logiku bavit se o nějakém střídání, ale vzhledem k tomu, že je premiér o rok mladší než já, vidím smysl spíše ve vytvoření společného týmu."

 

Právě se děje

Další zprávy