Babiš je podle Chovance zbytečně paranoidní. "Ale jeho lidé po mně jdou," říká ministr vnitra

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Jiří Kubík
2. 11. 2015 14:36
Ministr vnitra Milan Chovanec tvrdí, že lidé z okolí Andreje Babiše se ho pokoušejí zdiskreditovat. Stojí podle něj jak za kauzou České pošty, kde si Chovanec údajně řekl o úplatek, i za fotomontáží, na které je s nahou dívkou. "Mají pocit, že když mně nebude dobře, tak jim bude líp," říká v rozhovoru ministr vnitra.
Foto: HN - Martin Svozílek

Za rok budou krajské volby. Máte za to, že v politice přituhuje? Že i debaty s ANO se vedou už s vědomím, že je třeba zapůsobit na voliče?

Mně to spíš přijde, že se některé debaty vedou naprosto schizofrenně. Po Praze běhá nějaká množina lidí, kteří nemají nic jiného na práci, než vymýšlet prapodivné scénáře, šířit informace, kterým náš koaliční partner, Andrej Babiš, dost často věří…

Jaké to jsou scénáře?

To jsou scénáře, kdo po něm jde a nejde, kdo to vytváří a nevytváří. Občas mi přijde, že se zauzlujeme v té debatě kvůli úplným zbytečnostem. Důležité jsou přece výsledky. Myslím, že přichází doba, kdy musíme dát výsledky na stůl a všichni ministři musí říct: tyto zákony se mi povedly a tato opatření jsem udělal, to se mi nepovedlo. Samozřejmě krajské volby jsou důležité pro sociální demokracii i pro ANO, které v nich bude potvrzovat svou politickou sílu. Jsou to volby, které jsou většinou jakýmsi referendem o vládě, ale opozice zatím nijak dramaticky neroste, takže jsme si jasně vědomi, že naším hlavním soupeřem ve volbách je ANO.

A vy sám máte taky pocit, že po vás někdo jde?

Po mně? Já to vím! Kauza Česká pošta i kauza té nahotinky, obojí bylo cílené a mělo mě poškodit. O těch nahých fotkách jsem věděl tři měsíce dopředu a pak se to stalo!

Naznačil jste, že ta fotomontáž vznikla v "mediálním domě se zájmy v politice“. Tím byla, předpokládám, myšlena Mafra Andreje Babiše. Jaké máte stopy, že to bylo právě v jeho zájmu?

Ta fotomontáž byla tak ubohá, že na tom webu jich za minutu najdu třicet lepších.

Tím spíš se ptám, proč to mělo být v zájmu Andreje Babiše?

Já se spíš ptám, proč bulvár, který patří do Mafry, přijde s takovýmhle škvárem. Stejný případ byl i případ Čadek – Česká pošta, i tam se v tom nějak náhodně promotal poradce pana Babiše.

Co se za tím tedy skrývá? Proč by zrovna vás chtěl Andrej Babiš těmito metodami likvidovat?

Pan Babiš má široké okolí, které má neustále pocit, že ten politický boj se svádí nečestně a nečistě a že my se takto chováme vůči Andreji Babišovi. Už jsem to od něj asi dvacetkrát slyšel, že používáme unfair metody. Já mu vždycky trpělivě vysvětluju, že to tak není, vodím k němu za ruku ty lidi, o kterých on si to myslí, oni mu říkají, že to tak vážně není. Nikdy jsem nezavdal ani milimetr příčiny si myslet, že bychom se chovali nestandardně, nezákonně.

Ale okolí Andreje Babiše, aby zdůvodnilo svůj význam, vytváří různé pseudokauzy a pseudoinformace, kterým bohužel pan Babiš má tendenci věřit. Taky si myslím, že jeho okolí – aniž by on o tom musel vědět – se snaží odstraňovat politické konkurenty z cesty. My jsme se s panem Babišem několikrát střetli, ať už to byla Česká pošta nebo další. A naše celkem korektní dohadování může v někom evokovat potřebu ho třeba chránit nebo mu pomoct.

Řekl byste tedy, že tím, kdo po vás jde, je Andrej Babiš?

Osoba Andreje Babiše asi ne, ale lidé z jeho okolí asi takový pocit mít můžou. Mají pocit, že když mě nebude dobře, tak jim bude líp.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy