Když se hlásíte k Chartě 77, pomozte čínskému disidentovi, vyzvalo 160 signatářů Sobotku

Domácí Domácí
20. 1. 2017 13:36
Signatáři Charty 77 poslali předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývají, aby se vláda zastala čínského disidenta Liou Siao-po. Ten si v Číně kvůli svým politickým názorům odpykává jedenáctiletý trest. Podle 160 signatářů by tak vláda měla podpořit své prohlášení z 9. ledna, ve kterém se u příležitosti 40. výročí Charty 77 přihlásila k jejím tradicím zápasu o lidská a občanská práva. "Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně," napsali chartisté.
Liou Siao-po.
Liou Siao-po. | Foto: Reuters

Praha – Signatáři Charty 77 vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby se zastal nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který si v Číně odpykává trest za údajné "podněcování k podvracení státní moci".

Čínský literární kritik a signatář Charty 08 byl odsouzen v roce 2008 k jedenácti letům za mřížemi. "Zasaďte se o propuštění pana Liou Siao-po na svobodu. I pouhý veřejný projev zájmu o jeho osud bude pro něj znamenat velké povzbuzení," píše se v otevřeném dopise, který podepsalo přes 160 původních signatářů Charty 77.

Ti vládu vyzývají, aby konkrétními kroky podpořila své prohlášení z 9. ledna, ve kterém se u příležitosti 40. výročí Charty 77 přihlásila k jejím tradicím zápasu o lidská a občanská práva. "Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně," dodávají.

Signatáři upozornili na to, že se jim kdysi podařilo čelit represím komunistického režimu i díky zahraničnímu zájmu. "Z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my," uzavírá autor dopisu Daniel Kroupa. Pod výzvu se podepsali mimo jiné i Alexandr Vondra, Dana Němcová, Václav Malý či Milan Uhde.

Mluvčí Charty 77 z let 1990 - 91 Jan Ruml se v rámci dokumentárního cyklu Paměti národa rozmluvil o dni, kdy ho bachař přišel pustit z vězení. | Video: Paměť národa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy