reklama
 
 

Když se hlásíte k Chartě 77, pomozte čínskému disidentovi, vyzvalo 160 signatářů Sobotku

20. 1. 2017
Signatáři Charty 77 poslali předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývají, aby se vláda zastala čínského disidenta Liou Siao-po. Ten si v Číně kvůli svým politickým názorům odpykává jedenáctiletý trest. Podle 160 signatářů by tak vláda měla podpořit své prohlášení z 9. ledna, ve kterém se u příležitosti 40. výročí Charty 77 přihlásila k jejím tradicím zápasu o lidská a občanská práva. "Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně," napsali chartisté.

Praha – Signatáři Charty 77 vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby se zastal nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který si v Číně odpykává trest za údajné "podněcování k podvracení státní moci".

Čínský literární kritik a signatář Charty 08 byl odsouzen v roce 2008 k jedenácti letům za mřížemi. "Zasaďte se o propuštění pana Liou Siao-po na svobodu. I pouhý veřejný projev zájmu o jeho osud bude pro něj znamenat velké povzbuzení," píše se v otevřeném dopise, který podepsalo přes 160 původních signatářů Charty 77.

Ti vládu vyzývají, aby konkrétními kroky podpořila své prohlášení z 9. ledna, ve kterém se u příležitosti 40. výročí Charty 77 přihlásila k jejím tradicím zápasu o lidská a občanská práva. "Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně," dodávají.

Signatáři upozornili na to, že se jim kdysi podařilo čelit represím komunistického režimu i díky zahraničnímu zájmu. "Z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my," uzavírá autor dopisu Daniel Kroupa. Pod výzvu se podepsali mimo jiné i Alexandr Vondra, Dana Němcová, Václav Malý či Milan Uhde.

Mluvčí Charty 77 z let 1990 - 91 Jan Ruml se v rámci dokumentárního cyklu Paměti národa rozmluvil o dni, kdy ho bachař přišel pustit z vězení. | Video: Paměť národa |  01:50

autor: Domácí | 20. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama