Když se hlásíte k Chartě 77, pomozte čínskému disidentovi, vyzvalo 160 signatářů Sobotku

Domácí Domácí
20. 1. 2017 13:36
Signatáři Charty 77 poslali předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývají, aby se vláda zastala čínského disidenta Liou Siao-po. Ten si v Číně kvůli svým politickým názorům odpykává jedenáctiletý trest. Podle 160 signatářů by tak vláda měla podpořit své prohlášení z 9. ledna, ve kterém se u příležitosti 40. výročí Charty 77 přihlásila k jejím tradicím zápasu o lidská a občanská práva. "Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně," napsali chartisté.
Liou Siao-po.
Liou Siao-po. | Foto: Reuters

Praha – Signatáři Charty 77 vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby se zastal nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, který si v Číně odpykává trest za údajné "podněcování k podvracení státní moci".

Čínský literární kritik a signatář Charty 08 byl odsouzen v roce 2008 k jedenácti letům za mřížemi. "Zasaďte se o propuštění pana Liou Siao-po na svobodu. I pouhý veřejný projev zájmu o jeho osud bude pro něj znamenat velké povzbuzení," píše se v otevřeném dopise, který podepsalo přes 160 původních signatářů Charty 77.

Ti vládu vyzývají, aby konkrétními kroky podpořila své prohlášení z 9. ledna, ve kterém se u příležitosti 40. výročí Charty 77 přihlásila k jejím tradicím zápasu o lidská a občanská práva. "Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně," dodávají.

Signatáři upozornili na to, že se jim kdysi podařilo čelit represím komunistického režimu i díky zahraničnímu zájmu. "Z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my," uzavírá autor dopisu Daniel Kroupa. Pod výzvu se podepsali mimo jiné i Alexandr Vondra, Dana Němcová, Václav Malý či Milan Uhde.

Mluvčí Charty 77 z let 1990 - 91 Jan Ruml se v rámci dokumentárního cyklu Paměti národa rozmluvil o dni, kdy ho bachař přišel pustit z vězení. | Video: Paměť národa
 

Právě se děje

Další zprávy