Foto: Čeští letci měsíc před odletem do Iráku. Budou učit Iráčany zabíjet teroristy bitevníkem L-159

Foto: Čeští letci měsíc před odletem do Iráku. Budou učit Iráčany zabíjet teroristy bitevníkem L-159
Jediná základna taktického letectva české armády. Je tu klid a mír, nelétá se, kuchyně má sanitární den.
Na výstavce kolem buzerplacu stojí všechna letadla, která odtud kdy létala. Spolu stojí tři letadla z Area Vodochody. Vzadu zřejmě nejslavnější tuzemské vojenské letadlo L-29 Delfín, uprostřed cvičný L-39 Albatros a vpředu cvičný i bitevní L-159 Alca. Deset let od zavedení do armády má šanci se uplatnit v boji.
Na svém stroji přijíždí zkušený pilot a instruktor. Jméno se nedozvíte, za měsíc odlétá se svými muži do jedné z nejnebezpečnějších částí světa.
Mimořádnost mise velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Hromek nepřipustí. Jeho muži a ženy už v podobném prostředí sloužili. Nové to bude pro letadlo, nepochybuje, že obstojí. Nejjižněji letadla létala ve Španělsku. A poradila si i s útokem supa.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 19. 4. 2016 14:05
Na letišti v Čáslavi je klid před bouří. Vojáci se připravují na misi do jedné z nejnebezpečnějších částí světa.

"Mise jako každá jiná," říká velitel 21. základny taktického letectva Čáslav  plukovník Petr Hromek. Přesto je jiná. Každý z vojáků obsluhující české bitevníky L-159 může být vyslán do Iráku. Čechům se po deseti letech podařilo prodat zakonzervovaná nepotřebná letadla. Dvacet jedna jich prodali soukromé americké společnosti Draken, kde mají sloužit pro výcvik armády USA. Zbylých patnáct koupil Irák. Spolu s letadly se chystá i třicet českých vojáků, aby naučili během dvou let Iráčany stroje používat a udržovat. Dvouletá mise začne letos v létě.

Fotit přípravy není jednoduché. Letadla jsou aktivována za zavřenými dveřmi výrobce Aero Vodochody a nikdo z vojáků nesmí být identifikován. Poletí do oblasti, kde jsou porušována všechna práva a piloti jsou oblíbeným soustem propagandy islámských zabijáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy