reklama
 
 

Čeští detektivové použili kontroverzní paralyzér Taser

17. 6. 2008 7:05
Použili ho při zatčení recidivisty

Praha - Kriminálisté použili v pondělí poprvé paralyzér Taser, který vystřelenými elektrodami ochromuje nervový systém lidského těla.

Stalo se tak při zásahu na pražském Žižkově, při němž zadrželi celostátně hledaného muže, který se vyhýbal nástupu do vězení. Osmatřicetiletý delikvent mohl být ozbrojený, detektivové jej proto paralyzovali a poté převezli do věznice.

Tasery měly dosud k dispozici pouze zásahové jednotky české policie.

Tyto přístroje jsou schopny až na šest metrů zneškodnit člověka tím, že mu paralyzuje nervový systém lidského těla. Elektrické impulzy o síle 50 tisíc voltů působí na příčně pruhované svalstvo, ale nenarušují činnost srdce. Zneškodněný člověk nadále slyší, vidí, ale nedokáže ovládat pohybový aparát.

O tasery se ovšem vede spor - OSN označila loni v listopadu používání elektrických paralyzérů za formu mučení. Podle organizace Amnesty International bylo od roku 2001 jen v USA a Kanadě zaznamenáno až tři sta úmrtí po použití tohoto přístroje.

Naposledy zemřel loni v listopadu po zásahu paralyzérem dvacetiletý mladík v americkém Marylandu. Jarrel Gray se nad ránem vracel s kamarády z oslavy a zaplet se do rvačky, kterou se policie snažila ukončit. Jeden z policistů použil proti mladíkovi taser. Zasažený Gray upadl do bezvědomí a přes poskytnutou první pomoc a převoz do nemocnice zemřel.

Čtěte také:

autor: Redakce DOM | 17. 6. 2008 7:05

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama