Česko zaostalo za světem. Do ústavů zavírá i nejmenší

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 11. 2010 18:40
Sousední země ústavy pro děti do tří let zakázaly
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Slovensko, Maďarsko i Polsko. To jsou země, kde zákon zakazuje, aby dítě do tří let skončilo v ústavu. V České republice je taková praxe dál běžná.

Ke konci loňského roku bylo v kojeneckých ústavech a dětských domovech pro nejmenší děti umístěno přesně 1391 dětí.

"Víme, že ústavní péče v tomto věku způsobuje největší traumata. Když v této době nemá dítě blízkého člověka, který se mu věnuje a je jen pod dohledem zdravotnického personálu, může to vést k vážným poruchám osobnosti. Víme, to, ale nic s tím u nás nedělá. Je to neuvěřitelné," říká ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová.

Podle jejích zkušeností se stát u nás nechce "moci" nad dětmi vzdát. "Ta složitost a roztříštěnost systému u nás vede k tomu, že zájem o pěstounskou péči je malý. Zatím nebyla politická vůle to změnit," dodává.

Lidé mají zájem o trvalé osvojení, ale vhodných dětí je málo. Naopak pro pěstounskou péči je dětí hodně, ale zájem mezi dospělými je malý.

9000 dětí bez rodiny

Přes častou kritiku, kterou Česko kvůli dětem v ústavech slýchá od evropských i lidskoprávních institucí, se situace nezlepšuje. V roce 2009 bylo v Česku bez jedenácti devět tisíc dětí se soudně nařízenou ústavní výchovou. Další děti jsou v ústavech na žádost rodičů. Číslo se ve statistikách od roku 2005 stále pohybuje okolo hranice devíti tisíc dětí. 

Jak je systém osvojení a pěstounství v Česku zdlouhavý a nejasný dokládá čerstvý průzkum, který si Středisko náhradní rodinné péče nechalo vypracovat o přípravných kurzech, který každý adoptivní rodič nebo pěstoun musí absolvovat, aby byl vůbec zařazen do registru vhodných kandidátů.

Co kraj to systém

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

"Každý pátý účastník těchto kurzů musel jen na zařazení do kurzu čekat více než sedm měsíců, v některých případech to byla i doba jednoho roku. Bez tohoto kurzu přitom vůbec nemůže proces pěstounství nebo osvojení začít. Pro budoucí pěstouny nebo osvojitele je to velmi zatěžující," uvádí k výsledkům šetření socioložka Věra Haberlová.

Kurzy pořádají jednotlivé kraje samy a nikdo jim nestanoví, jak má být kurz dlouhý ani jaký má být na jeho konci výstup. "Někteří tak na kurzu stráví třicet hodin, jiní dvojnásobek. Co je ale dost a co málo je těžké říct, ohledně těchto kurzů stát nestanoví nic, ani co je jejich cílem," dodává Haberlová.

Podle pěstounky Jany Frantíkové, která první dítě získala do pěstounské péče před dvaceti lety, mají lidé nyní více informací, ale stále se setkávají s nepochopením veřejnosti.

"Mám nyní v pěstounské péči čtyři děti, další dvě už jsou teď dospělé. I já jsem si musela zvyknout, že to není pěstoun, kdo je vinen za problémy, které s dítětem z domova nebo ústavu, které ma za sebou často těžký osud, jsou. Naopak pěstoun je ten, který dítěti a potažmo vlastně i státu pomáhá tyto problémy řešit," říká Jana Frantíková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy