Česko-čínské konzultace se neruší, jak tvrdil Zeman, jen se přesunuly na únor

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2019 17:18
Česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí nebyly zrušeny, pouze se přesunuly na druhou polovinu února, uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku schůzku zástupců ministerstev zahraničí obou zemí zrušila. Prezident se chce sejít se šéfem Huawei, aby si vyjasnil situaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

"Nedošlo ke zrušení česko-čínských konzultací na úrovni ministerstev zahraničí, ale pouze k přeplánování jejich termínu na druhou polovinu února. To potvrdilo jak čínské ministerstvo zahraničí, tak čínská ambasáda v Praze," sdělil mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček. Později dodal, že česko-čínská mezivládní komise, která byla ustavena v rámci strategického dialogu z roku 2016, se doposud nesešla. "Nelze tedy hovořit o odložení zasedání této komise," uvedl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vyjádření ministerstva označil za ptydepe a zdůraznil, že původní termín byl skutečně zrušen, jak řekl prezident.

Podle Petříčka ministertsvo zahraničí původně chtělo, aby se první kolo konzultací uskutečnilo v lednu. Nyní je rozhodnutí o termínu na čínské straně, řekl novinářům. Ministr věří tomu, že jednání budou pokračovat, neví, z jaké doby měl prezident informace.

Petříček se také vrátil ke schůzce s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, se kterým o kauze Huawei minulý týden jednal. "S panem velvyslancem jsme hovořili především o tom, že máme nyní zájem tu záležitost uzavřít a směřovat to naopak k tomu, že budeme rozvíjet vztahy v praktické rovině. Obě strany projevily zájem na pragmatické spolupráci, takže si v tuto chvíli nemyslím, že by ta záležitost zásadně ovlivnila vztahy České republiky a Číny," řekl ministr.

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. Zeman už dřív varoval před odvetou Číny, kterou podle něj pocítí mimo jiné automobilka Škoda nebo investiční skupina PPF.

Zeman chce situaci v Číně zklidnit

Prezident v televizi Barrandov řekl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit příští týden i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Premiér už dříve řekl, že předvánoční varování NÚKIB před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů mluvil i Zeman, který opakovaně tvrdě kritizoval úřad pro kybernetickou bezpečnost i Bezpečnostní informační službu (BIS).

Zeman také řekl, že Peking kvůli kauze Huawei odložil bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. To se podle něj dotkne minimálně 70 českých firem, jejichž zástupci s ním loni byli v Šanghaji na česko-čínském fóru.

Kauza Huawei:

Jsou byznysové zájmy nadřazeny bezpečnosti? A které české firmy působící v Číně kauza Huawei ohrožuje? Kauzu Huawei shrnuje Martin Veselovský | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy