Češi pasou po německých dotacích na mořskou elektřinu

Jan Lipold Jan Lipold
20. 1. 2014 17:15
Zprávy o páté: S Němci jsme si blíž, než si myslíte. Viz třeba vášeň pro turbotituly.
Foto: Reuters
  • Zprávy o páté jsou občasná rubrika, ve které aktuálně účtujeme s politikou a politiky.
 

Zlí jazykové někdy tvrdí, že Česká republika je v podstatě jen sedmnáctou spolkovou zemí Německa. Myslí tím samozřejmě pouze ekonomiku. Ten její motor, co šlape za kopečky na západě a v rámci možností pohání i naši prosperitu. Nic jiného!

Ve skutečnosti máme s Němci společného mnohem víc, než jen export-import a jiné eko. Například v pondělí se stačilo podívat do zpráv - a nemusíte ani číst mezi řádky, abyste objevili, řekněme, významné kulturní souvislosti.

1. Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger (člen CDU) vybídl státy Evropské unie, aby k výrobě elektřiny více využívaly moře. Například využitím odlivu a přílivu, vln, či rozdílů v teplotě vody. Soukromí investoři, samozřejmě s podporou Evropské unie, jsou vítáni.

No jistě, moře!

Inspirace úspěšným pojetím českých solárních dotací je očividná. Jenže zatímco sluníčko je nespolehlivé, takže musíte panely přisvěcovat reflektorem, vodní živel vám nikdo nevezme. Když moře přivezl do Čech Cimrman, proč by to sto let po něm nezopakovali naši zkušení solární baroni. Nejen v ČEZu zbystřili sluch. To známe. Příliv investic!

2. Vášeň pro používání akademických turbotitulů je společná oběma národům. Bylo jen otázkou času, kdy se propojí do nějaké pěkné přeshraniční kauzy na nejvyšší úrovni.

Generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer byl vystudován na Univerzitě Karlově. Jednak za „malý" doktorát, ze kterého on sám doma udělal velký. Jednak za rigorózní práci, kterou německý ombudsman pro vědu (toho u nás zatím nemáme) označil za plagiát.

Ačkoli má Plzeň přímo po cestě, bavorský politik se za doktorátem trmácel až do Prahy, avšak tento průhledný trik byl po zásluze demaskován. Sice po deseti letech, ale přece.

3. Automobilismus je v Německu cosi jako státem neregistrované náboženství, takže aféra autoklubu ADAC budí podstatně větší pozornost, než kdyby se u nás přihodila českému motoristickému svazu.

Šéf autoklubu Michael Ramstetter se přiznal, že falšoval počty hlasů v anketě o auto roku - směrem vzhůru, pochopitelně. U nás se pravděpodobně manipuluje jen se zlatým slavíkem.

Z tzv. prestižních institucí v poslední době podváděla Hospodářská komora, respektive to na ni prasklo - to ovšem veřejnost nevzruší ani z tisíciny tak jako zfixlované hlasování o nejoblíbenější vozidlo či pěvce. Stejně tak u nás jako za kopečky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy