Češi budou v unii aktivnější, ten projekt je skvělý, protože je mír a svobodný pohyb, řekl Babiš

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
1. 11. 2017 17:25
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že Česká republika pod jeho vedením bude v Evropské unii aktivnější stran návrhů, jak unii reformovat. Babiš to řekl po jednání s šéfem frakce ALDE v Evropském parlamentu Guyem Verhofstadtem.
Češi přijdou s návrhy reforem EU, pokud budu premiér, prohlásil Andrej Babiš.
Češi přijdou s návrhy reforem EU, pokud budu premiér, prohlásil Andrej Babiš. | Foto: Zbyněk Pecák

Praha - Šéf frakce ALDE v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt navštívil Andreje Babiše, muže čerstvě pověřeného výběrem týmu ministrů, v hotelu jen pár kroků od ministerstva financí, které Babiš v minulé vládě řídil. Chtěl vědět, jaká bude nyní Babišova unijní politika.

Co se Babišova veřejného prohlášení po schůzce týče, mohl Verhofstadt odcházet spokojen. "Evropa potřebuje reformu a reflexi, proč došlo k brexitu, proč nebyla vyřešena otázka migrantů, proč nebojujeme efektivně proti terorismu a tak dále. Není ale důvod, aby s návrhy přicházely jen velké země jako Německo a Francie. Proč bychom my jako ČR nemohli něco navrhnout?" položil Babiš řečnickou otázku.

Dále uvedl, že pokud sestaví vládu s důvěrou či tolerancí v parlamentu, bude pro něj důležité být v Evropě aktivnější než dosud. Naznačil, že Česká republika může v budoucnu přijít s návrhy systémových změn v migrační politice, ochraně vnějších unijních hranic, boji proti pašerákům lidí nebo podílení se na stabilizaci zemí jako Sýrie či Libye.

"Pokud naše vláda vznikne, přijdeme s konkrétními návrhy a bude o nás v Evropě slyšet," uvedl Babiš. "Měli bychom mít vizi, jak Evropu změnit, aby byla lepší. Ten projekt je skvělý, protože je mír, protože se lze svobodně pohybovat," dodal.

Babiš se tak zřetelně distancoval od Tomia Okamury, šéfa SPD, který by rád vstoupil do vlády. Tím se liší od řady ostatních sněmovních stran, které s Babišem přímo vládnout odmítají. Jenže Babiš říká, že s radikálně protiunijním Okamurou, který má v dolní komoře sílu 22 poslanců, vládnout nechce.

Verhofstadt vyjádřil přesvědčení, že Česká republika bude mít novou vládu tak rychle, jak to jen bude možné. "Doufám, že vláda vedená hnutím ANO bude proevropská, že bude prosazovat, co potřebujeme, tedy reformu EU. Jsme jiní než frakce konzervativců či socialistů, potřebujeme, aby nám Češi s reformou EU pomáhali," řekl Verhofstadt. Jako klíčová témata zmínil společnou evropskou měnu, obranu či záležitosti spojené s migrací.

Právě k přijetí společné evropské měny se před volbami do sněmovny Andrej Babiš stavěl značně kriticky.

 

Právě se děje

Další zprávy